Zabawy na niepogodę

Ten wpis planowałam napisać już jakiś czas temu, a powodów ku temu było kilka. Po pierwsze sama potrzebowałam go jakiś rok temu, po drugie, trochę już się na moim blogu treści uzbierało, a po trzecie wiosna i początek lata w Polsce bywają niestabilne pogodowo 😉

Rozmyślając nad tymi wszystkimi argumentami kompletnie nie brałam pod uwagę zamknięcia w domu i społecznej izolacji. Właściwie ten wpis powinien był pojawić się zaraz na początku tego wszystkiego, bo mógłby okazać się podwójnie pomocny, ale ja wtedy byłam obciążona tyloma nowymi obowiązkami, że nie miałam jak przysiąść i skomponować tego zbioru propozycji zabaw na niepogodę (albo domową izolację spowodowaną pandemią), które możecie znaleźć na moim blogu.

I choć obostrzenia są już powoli znoszone, my nadal siedzimy w domu i zamiast czekać na „lepsze czasy„, staramy się wykombinować w jaki sposób zorganizować je tu i teraz, z tego co mamy. Na razie nie mam przepisu – jak tylko na coś wpadnę, to na pewno się podzielę ;P A może Wy już wiecie jak to zrobić?

Tymczasem traktuję całą tą sytuację, jak przeciągającą się w czasie „niepogodę„, a z niepogodą umiem sobie poradzić (owszem – na krótszych dystansach, ale może odkryję, jak to robią maratończycy ;P)

Dlatego zorganizowałam coś w rodzaju materiału pomocniczego – zabawy na niepogodę od MAMAdesigner:

  1. Pozycję pierwszą zajmie dumnie nasz darmowy e-book „MAMYpomysł na zabawę, 366 pomysłów na zabawę z dzieckiem”. Znajdziecie w nim 366 pomysłów na rozmaite aktywności, które możecie wykonać ze swoimi pociechami – po jednej na każdy dzień. Większość z nich może swobodnie odbyć się w domu.

GRY

  1. Ponieważ zawodowo projektuję gry mobilne, moją naturalną miłością jest właśnie ten rodzaj rozrywki. Gry, które powstają przy moim współudziale są raczej przeznaczone dla starszego gracza, ale możecie ocenić to sami – odsyłam Was w tym celu do podstrony z grami studia Enclave Games, gdzie znajdziecie kilka fajnych tytułów. Dla młodszych graczy polecam coś z mojego artykułu o grach mobilnych dla dzieciaków. Jest też jedna pozycja, którą polecę tu szczególnie – Geometry Monster. Jest to gra, którą stworzyłam całkowicie samodzielnie, pomimo że nie umiem programować 😉 Jeśli jesteście ciekawi, jak to było, to odsyłam Was do artykułu opisującego to przedsięwzięcie. Tu tylko daję znać, że w Geometry Monster grała moja 4-latka i mówiła, że jest fajna ;P
  2. Oprócz gier na urządzenia mobilne mamy także szereg gier planszowych/pudełkowych. Naszym numerem jeden na MAMAdesigner jest gra o zmysłach ZMYSŁAKI. W tym wpisie poznacie Zmysłaka Widzusia, zasady gry i pobierzecie pierwszą część materiałów, a w tym zapoznacie się ze Zmysłakiem Słuchusiem i pobierzecie kolejną część materiałów. Wkrótce przewidujemy kolejne wpisy z pozostałymi Zmysłakami i nowymi porcjami materiałów, ale w grę można swobodnie grać już teraz.
  3. Kolejną grą jest nasze ukochane memory, czyli gra w odnajdywanie par – doskonały trening pamięci. O tym, ze jest to nasza ulubiona zabawa niech świadczy fakt, że mamy na blogu aż dwie odsłony tej popularnej rozgrywki – memory w wariancie abstrakcyjnym oraz memory z cyframi (które odnajdziecie także w sekcji Edukacyjnie)
  4. Kolekcję zamyka naturalne domino, które można wykonać samodzielnie przy użyciu kamyczków i flamastra.

KREATYWNIE

  1. Od niedawna, na razie jeszcze nieregularnie, na blogu pojawiają się kolorowanki, które możecie pobrać i wydrukować, a potem oddać Dziecku do twórczego działania 😉 Nasze kolorowanki są testowane na Przedszkolakach, a ich skromny (na chwilę obecną) zbiór obejmuje dinozaury, wiosenne kwiaty i halloweenową dynię. Możecie być jednak pewni, że będzie ich więcej 😉
  2. Wszelkiego rodzaju prace DIY (do it yourself, czyli zrób to sam) znajdziecie w Internecie w ilościach nieprzebranych – u nas traficie na instrukcję jak krok po kroku zrobić Minionki z opakowań po jajku niespodziance, jak zrobić przepiękny łapacz snów, czy papierowy wiatraczek. Mamy też zbiory inspiracji do wykorzystania patyka, pomysły na ozdobienie lampy w pokoju dziecka (jedną z propozycji na balonową lampę pokazujemy nawet w formie instrukcji krok po kroku), czy propozycje kwiatowych bukietów z papieru.
  3. Hitem może okazać się również rysunkowy pamiętnik – my używaliśmy jednego wariantu jako pamiątki z wakacji, a drugiego jako coś w rodzaju listy życzeń/marzeń. Wszystko, czego potrzeba do tej zabawy to zeszyt, kredki i wyobraźnia. A skoro jesteśmy już przy pamiątkach, to polecamy także nasze karty do zdjęć, które pomogą uporządkować zdjęcia w albumie dziecka. Wspólne oglądanie zdjęć może przy okazji okazać się świetną zabawą w czasie niepogody.
  4. W dziale Kreatywnie zostawiam na koniec link do artykułu Pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem – znajdziecie w nim propozycje czterech zajęć – w poznawanie smaków, w miny, w kolory i kolorowy ryż.

AKTYWNIE

  1. Trochę ruchu przyda się również pod dachem – nasze propozycje to np. slalom gigant z wykorzystaniem woreczków sensorycznych, albo rzuty filcową piłką, którą możecie wykonać samodzielnie.

W KUCHNI

  1. Co powiecie na ręcznie robione czekoladki? Przepis na czekoladowe serducho z rozmaitymi dodatkami znajdziecie w drugiej części wpisu Pudełko na ręcznie robione czekoladki na Dzień Babci i Dziadka.
  2. Cudownym połączeniem wspólnego pichcenia i świetnej zabawy jest przygotowanie pikniku. Co prawda w naszym piknikowym artykule jest szereg propozycji na zabawy na świeżym powietrzu, ale samą część kulinarną można wykorzystać do przygotowania nietypowego posiłku w domu, a jako „domowe piknikowe zabawy” wykorzystać te zaprezentowane w dzisiejszym wpisie.
  3. Kuchnię możemy „ugryźć” również od strony zabawkowej – pomysły na zorganizowanie zabawkowej kuchni znajdziecie w tym artykule.

EDUKACYJNIE

  1. A może ktoś ma ochotę na odrobinę nauki? Najlepiej takiej poprzez zabawę. Fajne literkowe stworki znajdziecie w całej serii naszych plakatów do nauki literek.
  2. Oprócz literek możecie poznać razem z nami także cyferki – proponujemy w tym celu naszą, wspomnianą już wyżej, grę memory z cyframi, a już wkrótce pojawią się też cyferkowe plakaty.
  3. Zostało nam jeszcze pisanie – u nas to na razie rozbieg w postaci szlaczków, ale pasjonuję się kaligrafią, więc siłą rzeczy będzie musiało wkrótce powstać coś fajnego do naszego działu nauka pisania.

KSIĄŻKOWO

  1. Domową zabawą może być także czytanie książek – na naszym koncie są dwie mini-książeczkiOstanie jajo i Solo Rodzinka – polecamy Wam gorąco te nasze dwie śmieszne historyjki.
  2. Mamy dla Was także uroczą zakładkę do pobrania
  3. … no i polecajki kilku doskonałych tytułów, takich jak Proszę mnie przytulić, Rok w krainie czarów, Róża, a co chcesz wiedzieć? oraz GTD dla nastolatków – szykujemy kolejne polecajki, więc bądźcie na bieżąco z tym linkiem – MAMAdesigner poleca książki.

I co, przydało się Wam to zestawienie? Mam nieopisaną nadzieję, że tak 😉 Ja dzięki niemu przypomniałam sobie o naszym cudownym pikniku sprzed dwóch lat i zamierzam go przebić jakąś domową odsłoną! Może pomogą w tym te całe ręcznie robione czekoladki? Kto wie, kto wie…

Trzymajcie się zdrowo.

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *