Mały kucharz – pomysły i akcesoria przydatne przy zabawie w gotowanie

Umówmy się – do zabawy w gotowanie wystarczy trochę piasku/ziemi i wody, coś na kształt naczynia (ale może być też po prostu zagłębienie w ziemi) i trochę dodatków – najlepiej sprawdzają się kamienie i porwane liście/trawa.

W wariancie domowym piasek mogą zastąpić klocki, koraliki, czy inne drobne zabawki, albo piasek kinetyczny. W tym wypadku raczej nie dodajemy wody, chyba że zabawa ma miejsce w wannie, a zabawki są wodoodporne.
Mamy także możliwość zabawy w kucharza z użyciem prawdziwych spożywczych składników, takich jak mąka, makaron, ryż, itp. Zrobienie z dzieckiem masy solnej, albo prostych ciastek – jadalnych lub nie, bo nie o to tu chodzi, to doskonała zabawa.
Tym, co łączy wszystkie powyższe propozycje jest kreatywność. To chyba wspólny mianownik wszystkich zabaw. Kiedyś sądziłam, że im więcej w zabawie akcesoriów udających te z prawdziwego życia, tym mniejsze pole do popisu dla kreatywności. Zdanie zmieniłam, kiedy ciasto na prawdziwe kluski zaczęłyśmy z córką przyczepiać do kuchennych szafek i śmiać się do rozpuku, kiedy te po jakimś czasie się odklejały. Z tą całą magiczną kreatywnością chodzi o to, że ona jest wszędzie. Może pojawić się w równym stopniu w zabawie z użyciem patyka, jak i w tej z całym mnóstwem zabawek, udających rzeczywistość.

Dla mnie nieodłącznym kompanem kreatywności jest także inspiracja. W swojej pracy zawodowej często po natrafieniu na zdjęcie, czy grafikę innego twórcy mam w sobie pewne przemyślenia dotyczące moich własnych, przyszłych projektów. Podobnie jest tu, na MAMAdesigner.

W dzisiejszym wpisie pozwalam właśnie inspiracji zabrać nas do krainy kreatywności. W jednym miejscu zebrałam kreatywne rozwiązania innych twórców, po to by zainspirowały mnie i może też Was do przyszłych zabaw z dziećmi.

Inspiracje podzieliłam na dwie części. W pierwszej umieściłam pomysły na zorganizowanie kuchni dla dziecka – są to głównie tzw. #ikeahacks*, a konkretniej #ducktighacks** z kuchenką DUKTIG w roli głównej, bo jak mogliście podpatrzeć na niektórych publikowanych przeze mnie zdjęciach (i tym poniżej), mamy w domu właśnie taką kuchenkę i bardzo ją lubimy!

Druga część to już akcesoria, czyli zabawki, które można kupić, lub wykonać samodzielnie.
To jak, ruszacie ze mną w tą inspirującą podróż?

Pomysły na kuchenkę dla dziecka

01. @fampe.sk
Co dwie kuchenki to nie jedna – świetna propozycja dla większej gromadki małych kucharzy, żeby nie wchodzili sobie w drogę, bo wiadomo, że „gdzie kucharek sześć…”

02. @zoeyzokidsconcept
A to właśnie kreatywność, o której cały czas tu mówię – niby zabawa kuchenką w kuchnię, ale wędrujemy już z wyobraźnią do kuchni we włoskiej restauracji.

03. @made_of_sundays
Kuchenka może być także stoiskiem z lemoniadą…

04. @zoeyzokidsconcept
… albo wcale nie musi być związana z gotowaniem – tak jak tu, jako urocza kwiaciarnia, gdzie kuchenny zlew zamienia się w zlew do podlewania kwiatów.

05. @ruth_cado_diy
A z taką idealną kopią domowej kuchni można bawić się w rodziców 1:1.

06. @meadowshomelife
Ach to złoto i marmur!

07. @loula_gram
Spójrzcie jakie profesjonalne oświetlenie.

08. @industrial_living
Takie rozwiązanie widziałam już w kilku miejscach i sama o nim marzę – oprócz kuchenki mamy tu jeszcze lodówkę, która została zbudowana z komponentów ikeowej szafki linii EKET

09. @eliseandree
To są chyba naklejki, ale odrobina farby tablicowej i mały szef kuchni może wypisywać danie dnia.


 
10. @washplate5
A za taką kuchnię w pełnym wymiarze dałabym się pokroić – biała z czarnym wykończeniem i srebrne gary – wzdycham.


 
11. @whatkatydid__xoxo
To jeszcze tu coś w moich klimatach…
 
 

12. @shinnyscaf
… ale może być przecież w zupełnie innym stylu – ta cegiełka!

13. @studioelwa
I jeszcze taka urocza, za zasłoną.

Akcesoria i zabawki przydatne przy zabawie w kucharza

01. @elinsvirkade
Cały profil @elinsvirkade na Instagramie to same szydełkowe cudowności. Patrząc na te słodkości samam mam ochotę nauczyć się szydełkować.

02. Fot. @ella_and_tinyt, utensylia @happylittlefolks
Udawane produkty spożywcze i kuchenne przybory mogą być wykonane również z drewna.

03. Melissa & Doug: drewniane Jedzenie do Krojenia na noskinoski.pl
Te drewniane produkty spożywcze z możliwością krojenia to nie tylko świetna zabawka, ale także super narzędzie do ćwiczenia motoryki małej u dzieci.

04. Haba: pluszowy arbuz do krojenia na noskinoski.pl
A tu w wariancie pluszowym.

05. IKEA DUKTIG – kosz warzyw
My mamy takie i bardzo nam się podobają.

06. @burntgingerbreadyum
Są jeszcze takie filcowe cudeńka.

07. Small World Toys Living – Peel ‘N’ Play 13 Pc. Playset
I choć aktualnie nie jestem fanką plastiku, to jednak i ja za dzieciaka takimi się bawiłam i moja córka teraz w różnych miejscach także – więc fun jest.

08. Sandwiches – Amy Harris
Myślę, że w doborze materiału do wykonania kuchennych zabawek ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia – tu wariant papierowy…

09. Bailee Blog Diy
… oraz kartonowy z recyklingu.

10. ’Little Chef’´ Apron – @zoeyzokidsconcept
No i wisienka na torcie – czyli strój małego kucharza.

Nie wiem jak Wy, ale ja po takiej dawce inspiracji po pierwsze zgłodniałam, a po drugie mam ogromną chęć pobawić się z córką w restaurację 😉

*jest to hashtag określający pomysłowe udoskonalenia, których bazą są meble i akcesoria z popularnego szwedzkiego sklepu
** to samo, co wyżej, tylko w odniesieniu do kuchenki DUKTIG

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *