Zmysłaki cz. 2 – nowe karty obiektów do pobrania + KOSTKA do gry!

Czy zastanawialiście się kiedyś jak smakowałby pociąg, albo jaki dźwięk wydają rosnące kwiatki? Z naszą szaloną grą Zmysłaki takie zagwozdki to normalka 😉

Na początku marca wrzuciłam na bloga pierwszą odsłonę wymyślonej przez nas zabawnej gry, której zadaniem jest przybliżenie nam wiedzy o naszych zmysłach. O tym, w jaki sposób widzimy różne rzeczy, jak ich doświadczamy dotykowo, smakowo, słuchowo i węchowo.

W pierwszej odsłonie gry mieliśmy do dyspozycji 9 tzw. kart obiektów. Były to: pociąg, dzwonek, trawa, kwiatek, lody, parasol, deszcz, gruszka i poduszka. Losując kolejne zmysły naszym zadaniem było opowiedzieć czy dla nas osobiście widok, dotyk, smak, dźwięk lub zapach danego obiektu jest przyjemny, czy nieprzyjemny, a może jest jakoś tak pomiędzy. Fajnie jest zastanawiać się jaki smak ma deszcz, albo jaka w dotyku jest trawa, a może być też na prawdę śmiesznie kiedy próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy posmakowalibyśmy pociągu i jaki byłby to dla nas smak 😉

W tamtym wpisie, oprócz zasad gry i pierwszego zestawu kart, przedstawiłam Wam także pierwszego Zmysłaka – Widzusia. Opis małego, słodkiego stworka miał być punktem wyjścia do rozmowy z najmłodszymi na temat zmysłu wzroku.

W dzisiejszym wpisie mam dla Was kolejną porcję kart obiektów, szablon kostki ze Zmysłakami (bo okazało się, że rzucanie kostką w celu wylosowania zmysłu jest super ekscytujące) i opis kolejnego stworka – poznajcie Słuchusia.

Słuchuś – zwany też Słuchasiem (ale tylko wtedy, kiedy mocno koncentruje uwagę na tym, co się do niego mówi) jest uroczym, żółciutkim stworkiem, o mocno odstających uszkach. Dzięki wibracjom drobniutkich cząsteczek, z których zbudowany jest cały świat, może usłyszeć przeróżne dźwięki.

Najpiękniejszym dźwiękiem dla Słuchusia są głosy jego Rodziców i melodia kołysanki śpiewanej przez jego Mamę tuż przed jego zaśnięciem. Słuchuś ma bardzo wrażliwe uszka, nie lubi wkładać do nich paluszków, nie lubi kiedy coś wydaje wysoki, piskliwy ton i unika osób, które krzyczą, no chyba, że wołają go, żeby przyłączył się do zabawy na placu zabaw.

Na placu zabaw Słuchuś uwielbia skakać na jednej nodze. Czy wiedzieliście, że w skakaniu na jednej nodze pomagają nam uszy? Znajduje się w nich taka specjalna konstrukcja, która nazywa się Błędnik. Ten Błędnik pomaga nam utrzymać równowagę.

Uszy Słuchusia mają jeszcze jedną super moc – potrafią same się oczyszczać! Ucho produkuje specjalną substancję, zwaną Woskowiną, która czyści je od środka i wypływa lub wysuwa się ze wszystkimi zanieczyszczeniami na zewnątrz. To właśnie dlatego nie musimy zastanawiać się jakim sposobem wyczyścić nasze uszy w środku. Wystarczy, że codziennie umyjemy je z zewnątrz wodą z mydłem, albo użyjemy specjalnego płynu do czyszczenia uszu.

Czasami, kiedy Słuchuś choruje, jego uszy mogą go boleć. Rodzice podają mu wtedy specjalne kropelki, które wpuszcza się do wnętrza uszka.

Rodzice Słuchusia niekiedy mówią, że ma on „coś za uszami”, oznacza to, że podejrzewają go o jakąś psotę.

Słuchuś bardzo lubi słyszeć te wszystkie dźwięki, które go otaczają, są takie ciekawe. Najciekawsza według niego jest muzyka! A Wy lubicie słuchać muzyki?

Kolejnych bohaterów (Węchusia, Mniamusia i Tykusia) przedstawimy Wam w nadchodzących wpisach, a tymczasem zapraszamy Was do przypomnienia sobie zasad naszej gry i do pobrania nowych kart obiektów i szablonu kostki (linki znajdziecie poniżej).

Życzymy dobrej zabawy podczas gry!

LICENCJA

Pliki kart do gry Zmysłaki (w tym pliki kart obiektów) oddaję do pobrania za darmo, ale TYLKO do użytku prywatnego! Nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie (zarobkowe) zarówno samych plików, jak i wydruków z nich powstałych. Ani pliki, ani treści w nich zawarte nie mogą również służyć do stworzenia materiałów komercyjnych.

Jednocześnie zezwalam na nieodpłatne wykorzystanie kart do gry Zmysłaki (w tym pliki kart obiektów) do celów edukacyjnych, np. podczas zajęć w Przedszkolu czy Szkole, ale proszę o wiadomość z informacją na adres kontakt@mamadesigner.pl (informacji tej używam do celów statystycznych).

Pliki udostępniam za darmo, jednak osoby, które mają ochotę wesprzeć mnie finansowo, mogą postawić mi wirtualną kawę na buycoffee.to/mamadesignerpl/ (nie trzeba logować się w serwisie).

Zainteresowanych zakupem licencji komercyjnej proszę o kontakt pod adresem kontakt@mamadesigner.pl.

LINKI DO POBRANIA KART DO GRY ZMYSŁAKI

Dzisiejsza porcja kart obiektów znajduje się na arkuszu A4, zapisanym do formatu .jpg. Można drukować go nawet na domowej drukarce, a do wydruku polecamy grubszy papier, żeby karty zyskały trwałość. Po wydrukowaniu należy wyciąć karty.

Podobnie rzecz ma się z szablonem kostki do gry – został on umieszczony na arkuszu A4, w formacie .jpg. Po wydrukowaniu i wycięciu szablonu, kostkę należy skleić – nadaje się do tego zwykły klej biurowy.

Koniecznie zostańcie z nami, bo już wkrótce kolejna porcja kart obiektów i opis następnego Zmysłaka. Wszystkie materiały do gry będą pojawiały się pod tym linkiem – ZMYSŁAKI – GRA.

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *