Gry mobilne dla dzieciaków

Dzisiaj w naszym domu ma miejsce bardzo ważne wydarzenie. Niektórzy może już się orientują, ale dla tych co nie wiedzą, spieszę z wyjaśnieniami. Mój mąż, jak co roku (od 8 lat) ogłosił właśnie start konkursu na stworzenie gry online. Konkurs nazywa się js13kGames.

Brzmi egzotycznie, ale oznacza tyle, że gry tworzone są przy użyciu JavaScript, a ich wielkość nie przekracza 13 KB. Podejrzewam, że nadal może Wam to niewiele mówić, więc przyjmijmy, że w konkursie, programiści z całego świata robią bardzo małe gry i to jest niezłe wyzwanie. Na stworzenie takiej bardzo małej gry mają cały miesiąc – po tym czasie sami uczestnicy zdecydują, które gry wygrywają całą masę nagród, a grono eksperckie (w tym także ja ;P) będzie służyło swoją wiedzą i przekaże konstruktywne uwagi wszystkim twórcom – tak, żeby konkurs nie był tylko zabawą, ale także czymś pożytecznym.
Piszę o tym wszystkim, żeby nakreślić Wam, jak w naszym domu mają się sprawy dotyczące gier, programowania i nowych technologii. Z racji wykonywanych zawodów (mąż – programista, ja – grafik) jesteśmy zdecydowanymi fanami, zarówno gier, programowania i projektowania, a także wszelkich nowinek technologicznych i gadżetów, a jako rodzice dziecka, które w sposób nieunikniony styka się z tą cząstką rzeczywistości praktycznie codziennie, jesteśmy również na tak, ale pod pewnymi warunkami.

Jesteśmy świadomi, że niektóre aspekty gier mogą niebezpiecznie blisko ocierać się o strefę uzależnienia, dostarczać widoku przemocy, albo stwarzać inne niebezpieczne sytuacje. Jednak gry to dla nas przede wszystkim świetna zabawa, tylko niektóre z nich mogą być niebezpieczne i tylko wtedy, jeśli my – rodzice na to pozwolimy. Dlatego, w tym momencie, póki nasze dziecko jeszcze nie ma możliwości zrozumienia jak funkcjonuje świat online, proponujemy jej gry pożyteczne i adekwatne, w które zawsze gramy wspólnie, żeby na bieżąco wyłapywać potencjalne pułapki.

Skoro już wiecie, że ja i mój mąż jesteśmy twórcami gier i mamy dziecko, które gra w gry mobilne, to możecie zadecydować, czy poniższe zestawienie 5 gier dla dzieci będzie dla Was przekonujące. Polecam, abyście najpierw zagrali w te gry sami i zdecydowali, czy są one odpowiednie dla Waszych pociech – bo wiadomo – różnimy się od siebie i nie musi podobać się nam to samo.

Do mojego zestawienia gier mobilnych dla dzieciaków trafiły gry, które:
1. mają ocenę treści PEGI 3 (odsyłam Was do Wikipedii i artykułu wyjaśniającego zakresy poszczególnych ocen PEGI – tu wspomnę jedynie, że PEGI 3 jest uznawane za odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych – z sugestią od 3 lat w górę, a w Portugalii od lat 4 w górę), dodatkowo sama sprawdzam czy aby na pewno w grze nie ma przemocy, albo jej dopuszczona forma nie przekracza naszych norm,
2. mają stonowane animacje, bez nadmiernych rozbłysków, szybkich ruchów, migających kolorów, itp. (jako rodzic dziecka z nadwrażliwością zwracam uwagę na to, aby gra nie przekazywała zbyt dużej ilości bodźców),
3. mają estetyczną i sensowną grafikę (jako grafik nie mogę znieść widoku gier niedopracowanych wizualnie i przaśnych zestawień kolorystycznych – uważam, że grafika dla dzieci również powinna być estetyczna, a nie jak najbardziej kolorowa – patrz punk 2. i nadmiar bodźców),
4. mają możliwie najprostsze menu nawigacyjne, tak aby dziecko mogło poruszać się po aplikacji samodzielnie (pod okiem rodzica, ale samodzielnie – to dla mnie ważne – dziecko uczy się w ten sposób sprawczości akcja=reakcja),
5. są w jakiś sposób pożyteczne dla mojego dziecka – wprowadzają aspekt edukacyjny, ćwiczą motorykę małą, pomagają nam tworzyć relację (dzielenie się zadaniami w grze – np. córka rozbija żółte baloniki, a mama czerwone).
6. są dostępne na Androida, bo mój telefon posiada właśnie taki system operacyjny (jednak większość gier w dzisiejszych czasach posiada swoje wersje na inne systemy operacyjne).

Gry dla dzieciaków 3+

Tiny Puzzle od Black Bean Solutions

W grze mamy do wyboru 4 typy rozgrywki: dopasowywanie kształtów, odszukiwanie pasującego elementu, gra na instrumentach i typowe memory. O zainstalowaniu gry zdecydowała urocza grafika. Doceniam również nienachalne animacje i możliwość wyłączenia muzyki i dźwięków. Zachwyca mnie prostota obsługi, ale w wariancie bezpłatnym należy uważać na wyskakujące między rozgrywkami reklamy (częstotliwość pojawiania się reklam jest w moim odczuciu uciążliwa). Istnieje możliwość wykupienia pełnej wersji gry za 13,99 PLN, w której nie pojawiają się reklamy.

Cena: Bezpłatna z możliwością wykupienia pełnej wersji bez reklam za 13,99 PLN

Sago Mini Babies Dress Up od Sago Mini

Naszym zadaniem w tej grze jest ubieranie uroczych postaci zwierzątek i robienie im zdjęć. Dziecko ma możliwość poćwiczyć precyzyjne ruchy paluszków, takie jak siła nacisku i przesuwanie. Postaci, które ubieramy reagują na nasz wybór emocjami – jest to inspirujące zaproszenie do rozmowy z dzieckiem o emocjach właśnie.

Cena: Bezpłatna

Thinkrolls: Kings & Queens od Avokiddo

Gra-łamigłówka z piękną grafiką. Zadaniem gracza jest zdobycie klucza do drzwi i przeturlanie do nich naszego bohatera, którego uprzednio gracz sam ozdabia. Niekiedy nad rozwiązaniem trzeba się nagłowić, ale warto rozruszać zarówno swoje szare komórki, jak i te u dziecka 😉

Cena: Bezpłatna

Bit by Bit – Programming Game od Rikai Games

Gra w programowanie. Zadaniem gracza jest ustawienie sekwencji poleceń dla uroczego robocika, który ma przejść z punktu A do punktu B.

Cena: Bezpłatna

Pudding Monsters od ZeptoLab

Trochę bardziej zaawansowana rozgrywka, w którą można grać na zmianę z dzieckiem. Zadaniem gracza jest połączenie rozrzuconych po stole uroczych galaretkowych potworków w jednego galaretkowego potwora.

Cena: Bezpłatna

W moim dzisiejszym zestawieniu gier znajdziecie 5 propozycji, ale nie ukrywam, że marzy mi się aktualizować listę o kolejne propozycje, zwłaszcza że rynek gier jest niezwykle dynamiczny i praktycznie codziennie pojawiają się nowe tytuły. Liczę po cichu, że w wystartowanym dziś przez mojego męża konkursie, zostaną stworzone kolejne niezwykłe gry, a część z nich będę mogła zaproponować naszej córce.

Dajcie znać, czy temat jest dla Was interesujący i chcielibyście, abym co jakiś czas publikowała kolejne zestawienia?

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *