Gry i aplikacje mobilne dla Dzieciaków #4

Lubię odkrywać z moją córką nowe gry mobilne. Poznawać ich bohaterów, fabułę, czy funkcje. Od jakiegoś czasu pokazuję je również Wam. W naszym cyklu wpisów o grach, w które gramy (lub graliśmy na jakimś wcześniejszym etapie) budujemy powoli coś w rodzaju bazy gier mobilnych dla Dzieciaków. W dzisiejszym wpisie mam dla Was kolejną porcję super apek.

Na wstępie mam dla Was, tradycyjne już, krótkie przypomnienie moich prywatnych kryteriów wyboru gier i aplikacji dla mojej córki, zwanych betonową ścianą.

Do moją BETONOWĄ ŚCIANĘ dla gier i aplikacji mobilnych dla Dzieciaków trafiły gry, które:

  1. Mają ocenę treści PEGI 3 (lub podobne) z sugestią od 3 lat w górę, dodatkowo sama sprawdziłam czy aby na pewno w grze nie ma przemocy, albo jej dopuszczona forma nie przekracza moich prywatnych norm. W tym miejscu zachęcę Was do zapoznania się z moim artykułem o oznaczeniach PEGI.
  2. Mają stonowane animacje, bez nadmiernych rozbłysków, szybkich ruchów, migających kolorów, itp. (jako rodzic Dziecka z nadwrażliwością zwracam uwagę na to, aby gra nie przekazywała zbyt dużej ilości bodźców).
  3. Mają estetyczną i sensowną grafikę (jako grafik nie mogę znieść widoku gier niedopracowanych wizualnie i przaśnych zestawień kolorystycznych – uważam, że grafika dla Dzieci również powinna być estetyczna, a nie jak najbardziej kolorowa – patrz punk 2. i nadmiar bodźców).
  4. Mają możliwie najprostsze menu nawigacyjne oraz sterowanie, tak aby Dziecko mogło poruszać się po aplikacji samodzielnie (pod okiem rodzica, ale samodzielnie – to dla mnie ważne – Dziecko uczy się w ten sposób poczucia sprawczości i efektu akcja=reakcja).
  5. Są w jakiś sposób pożyteczne dla mojego Dziecka – wprowadzają aspekt edukacyjny, ćwiczą motorykę małą, pomagają nam tworzyć relację (dzielenie się zadaniami w grze – np. córka rozbija żółte baloniki, a mama czerwone), ale na uwagę zasługuje tu fakt, że dla mnie aspekt relaksacyjny, czy po prostu dobra zabawa to także coś niezwykle pożytecznego.
  6. Kiedyś zwracałam uwagę, aby były dostępne na Androida, ale aktualnie mam więcej niż jedno urządzenie do grania i mam możliwość korzystania zarówno z Androida, jak i iOS, więc przy każdej naszej propozycji będę zostawiała info, na jaki system operacyjny jest dedykowana dana apka. Czasem zdarzy się nawet, że to będzie aplikacja „webowa”, czyli dostępna na każdym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką internetową i dostępem do Internetu.
  7. Zwracam także uwagę na obecność reklam w wybieranych przeze mnie grach. Nie rezygnuję całkowicie z gier zawierających reklamy, ale dodatkowe plusy zbierają u mnie te, które ich nie mają i takich gier poszukuję z dużym zaangażowaniem. Jeśli w którejś z polecanych przez nas grze lub aplikacji są obecne reklamy, na pewno dam Wam o tym znać w opisie.

Przejdźmy zatem do konkretów…

Ostatnio z córką gramy/klikamy w:

1. ScratchJr od Scratch Foundation

Jest to aplikacja edukacyjna do nauki programowania. Pisałam o niej w pierwszej części naszego cyklu o robieniu własnej gry, sporo dowiecie się o niej także z książki „Dzieciaki na start!”, którą miałam okazję recenzować na blogu. Przy pomocy Scratch’a Juniora Dzieci mogą poznać podstawy programowania, tworzyć proste gry i animacje no i przede wszystkim świetnie się bawić!

Szczegóły techniczne (stan z dnia 19.11.2021)
Cena: Bezpłatna
Reklamy: Brak
Język: polski
System operacyjny: Android, iOS.

Sprawdź ScratchJr na Android

Sprawdź ScratchJr na iOS

2. My Diggy Dog od King Bird Games

Szalona przygodówka, w której wcielamy się w postać rewelacyjnego psiaka Marty’ego. Jego, a właściwie naszym zadaniem jest kopanie i wykopywanie przeróżnych skarbów. Urzekająca grafika, niesamowite animacje. Przepiękna zręcznościowa rozgrywka, która może być odrobinę trudna dla młodszych Dzieci, ale na pewno świetnie gra się w nią wspólnie z Dzieckiem (na zmianę: trudniejsze momenty – Rodzic, łatwiejsze – Dziecko).

Szczegóły techniczne (stan z dnia 19.11.2021)
Cena: Bezpłatna (zakupy w aplikacji)
Reklamy: Obecne, ale nieuciążliwe
Język: angielski (fabuła)
System operacyjny: Android, iOS.

Zagraj w Diggy Dog na Android

Zagraj w Diggy Dog na iOS

3. Fast like a Fox od waybefore_

Kolejna przepiękna wizualnie zręcznościówka. Tym razem wyścig w środowisku gry platformowej (czyli mamy platformy, po których biegamy i przeskakujemy nad przepaściami), w którym naszym zadaniem jest zbieranie rozkradzionych skarbów Złotego Lisa. Na szczególną uwagę zasługuje sterowanie – postaci, kontrolowane przez gracza poruszają się niezwykle płynnie, co daje nie samowite wrażenia z rozgrywki. Gra również dla starszych Dzieci, ale to z powodu wymagającego poziomu trudności, a nie przez nieodpowiednie treści 😉

Szczegóły techniczne (stan z dnia 19.11.2021)
Cena: Bezpłatna
Reklamy: Brak
Język: polski
System operacyjny: Android.

Zagraj w Fast like a Fox na Android

To tyle na dziś.

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *