Gry i aplikacje mobilne dla Dzieciaków #5 – styczeń 2022

Gramy w gry, bo są one w naszym domu nieodłącznym elementem krajobrazu. Wszak ja i mąż mamy niezależne studio zajmujące się tworzeniem gier. Poza pracą lubimy sobie pograć, odkrywać nowe rozgrywki i czerpać z nich przyjemność, a czasem coś więcej. Tego „czegoś więcej” poszukuję zwłaszcza w przypadku gier, które proponuję mojemu Dziecku.

W naszym cyklu wpisów o grach, w które gramy (lub graliśmy) budujemy powoli coś w rodzaju bazy gier mobilnych dla Dzieciaków. Dziś dorzucam do niej kolejne tytuły.

Jak już wspomniałam we wstępie – do zestawienia gier, w które gramy trafiają rozgrywki, które mają to coś. Tym czymś w naszym przypadku jest spełnienie poniższej listy warunków:

 1. Mają ocenę treści PEGI 3 (lub podobne) z sugestią od 3 lat w górę, dodatkowo sama sprawdziłam czy aby na pewno w grze nie ma przemocy, albo jej dopuszczona forma nie przekracza moich prywatnych norm. W tym miejscu zachęcę Was do zapoznania się z moim artykułem o oznaczeniach PEGI.
 2. Mają stonowane animacje, bez nadmiernych rozbłysków, szybkich ruchów, migających kolorów, itp. (jako rodzic Dziecka z nadwrażliwością zwracam uwagę na to, aby gra nie przekazywała zbyt dużej ilości bodźców).
 3. Mają estetyczną i sensowną grafikę (jako grafik nie mogę znieść widoku gier niedopracowanych wizualnie i przaśnych zestawień kolorystycznych – uważam, że grafika dla Dzieci również powinna być estetyczna, a nie jak najbardziej kolorowa – patrz punk 2. i nadmiar bodźców).
 4. Mają możliwie najprostsze menu nawigacyjne oraz sterowanie, tak aby Dziecko mogło poruszać się po aplikacji samodzielnie (pod okiem rodzica, ale samodzielnie – to dla mnie ważne – Dziecko uczy się w ten sposób poczucia sprawczości i efektu akcja=reakcja).
 5. Są w jakiś sposób pożyteczne dla mojego Dziecka – wprowadzają aspekt edukacyjny, ćwiczą motorykę małą, pomagają nam tworzyć relację (dzielenie się zadaniami w grze – np. córka rozbija żółte baloniki, a mama czerwone), ale na uwagę zasługuje tu fakt, że dla mnie aspekt relaksacyjny, czy po prostu dobra zabawa to także coś niezwykle pożytecznego.
 6. Kiedyś zwracałam uwagę, aby były dostępne na Androida, ale aktualnie mam więcej niż jedno urządzenie do grania i mam możliwość korzystania zarówno z Androida, jak i iOS, więc przy każdej naszej propozycji będę zostawiała info, na jaki system operacyjny jest dedykowana dana apka. Czasem zdarzy się nawet, że to będzie aplikacja „webowa”, czyli dostępna na każdym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką internetową i dostępem do Internetu.
 7. Zwracam także uwagę na obecność reklam w wybieranych przeze mnie grach. Nie rezygnuję całkowicie z gier zawierających reklamy, ale dodatkowe plusy zbierają u mnie te, które ich nie mają i takich gier poszukuję z dużym zaangażowaniem. Jeśli w którejś z polecanych przez nas grze lub aplikacji są obecne reklamy, na pewno dam Wam o tym znać w opisie.

To dość długa lista wymagań (pieszczotliwie nazywam ją „betonową ścianą”), ale dzięki niej do zestawienia trafiają same fajne gry i aplikacje.

Ostatnio z córką gramy/klikamy w:

1. Toddler Puzzles od Bebi Family

Choć jest to propozycja zdecydowanie dla najmłodszych, to starszak również może znaleźć przyjemność w odkrywaniu nowych elementów oraz podszkolić się z języka angielskiego. W aplikacji nazwy odkrywanych obiektów są wymawiane przez miły żeński głos w tym właśnie języku. A odkrywamy takie obiekty jak dzikie zwierzęta, pojazdy, dinozaury, jedzenie, zwierzęta wiejskie, itd. W grze nie ma reklam, część elementów jest zablokowana – możemy poczekać 24h na ich odblokowanie, albo od razu wykupić do nich dostęp.

Szczegóły techniczne (stan z dnia 16.02.2022)

 • Cena: Bezpłatna (możliwość zakupu w aplikacji)
 • Reklamy: Brak
 • Język: angielski
 • System operacyjny: Android, iOS.

Zagraj w Toddler Puzzles na Android

Zagraj w Toddler Puzzles na iOS

2. Mini Motorways od Dinosaur Polo Club

Przepiękna wizualnie gra taktyczna, w której zawiadujemy ruchem ulicznym. Poprzez rysowanie dróg, mostów, autostrad, czy innych elementów infrastruktury drogowej kierujemy autami tak, aby płynnie mogły podróżować po zbudowanym przez nas mieście.

Szczegóły techniczne (stan z dnia 16.02.2022)

 • Cena: Dostęp przez abonament w Apple Arcade
 • Reklamy: Brak
 • Język: angielski, arabski, holenderski, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, portugalski, rosyjski, chiński uproszczony, hiszpański, chiński tradycyjny, turecki
 • System operacyjny: iOS.

Zagraj w Mini Motorways na iOS

3. Applaydu od Kinder

Na Applaydu trafiliśmy przy okazji zakupu Kinder Niespodzianki. Wtedy była akcja promująca film Jurassic World, więc po zeskanowaniu kodu QR z Kinder Niespodzianki przeniosło nas do gry Jurassic World (przygotowanej przez Gameloft jako część Applaydu). Później, przy okazji innych figurek z czekoladowego jaja poznaliśmy samą apkę Applaydu. Córka chętnie do niej wraca przy kolejnych zakupach słodkości – prosi wtedy o zeskanowanie kolejnego kodu QR, dzięki któremu kolekcja jej bohaterów w grze powiększa się.

Szczegóły techniczne (stan z dnia 16.02.2022)

 • Cena: Bezpłatna (odkrywanie niektórych elementów przez zakup Kinder Niespodzianek)
 • Reklamy: Brak
 • Język: polski
 • System operacyjny: Android, iOS.

Zagraj w Applaydu na Android

Zagraj w Applaydu na iOS

To tyle na dziś.

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *