Gramy w gry, bo są one w naszym domu nieodłącznym elementem krajobrazu. Wszak ja i mąż mamy niezależne studio zajmujące się tworzeniem gier. Poza pracą lubimy sobie pograć, odkrywać nowe rozgrywki i czerpać z nich przyjemność, a czasem coś więcej. Tego „czegoś więcej” poszukuję zwłaszcza w przypadku gier, które proponuję mojemu Dziecku.
W naszym cyklu wpisów o grach, w które gramy (lub graliśmy) budujemy powoli coś w rodzaju bazy gier mobilnych dla Dzieciaków. Dziś dorzucam do niej kolejne tytuły.
Jak już wspomniałam we wstępie – do zestawienia gier, w które gramy trafiają rozgrywki, które mają to coś. Tym czymś w naszym przypadku jest spełnienie poniższej listy warunków:
- Mają ocenę treści PEGI 3 (lub podobne) z sugestią od 3 lat w górę, dodatkowo sama sprawdziłam czy aby na pewno w grze nie ma przemocy, albo jej dopuszczona forma nie przekracza moich prywatnych norm. W tym miejscu zachęcę Was do zapoznania się z moim artykułem o oznaczeniach PEGI.
- Mają stonowane animacje, bez nadmiernych rozbłysków, szybkich ruchów, migających kolorów, itp. (jako rodzic Dziecka z nadwrażliwością zwracam uwagę na to, aby gra nie przekazywała zbyt dużej ilości bodźców).
- Mają estetyczną i sensowną grafikę (jako grafik nie mogę znieść widoku gier niedopracowanych wizualnie i przaśnych zestawień kolorystycznych – uważam, że grafika dla Dzieci również powinna być estetyczna, a nie jak najbardziej kolorowa – patrz punk 2. i nadmiar bodźców).
- Mają możliwie najprostsze menu nawigacyjne oraz sterowanie, tak aby Dziecko mogło poruszać się po aplikacji samodzielnie (pod okiem rodzica, ale samodzielnie – to dla mnie ważne – Dziecko uczy się w ten sposób poczucia sprawczości i efektu akcja=reakcja).
- Są w jakiś sposób pożyteczne dla mojego Dziecka – wprowadzają aspekt edukacyjny, ćwiczą motorykę małą, pomagają nam tworzyć relację (dzielenie się zadaniami w grze – np. córka rozbija żółte baloniki, a mama czerwone), ale na uwagę zasługuje tu fakt, że dla mnie aspekt relaksacyjny, czy po prostu dobra zabawa to także coś niezwykle pożytecznego.
- Kiedyś zwracałam uwagę, aby były dostępne na Androida, ale aktualnie mam więcej niż jedno urządzenie do grania i mam możliwość korzystania zarówno z Androida, jak i iOS, więc przy każdej naszej propozycji będę zostawiała info, na jaki system operacyjny jest dedykowana dana apka. Czasem zdarzy się nawet, że to będzie aplikacja „webowa”, czyli dostępna na każdym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką internetową i dostępem do Internetu.
- Zwracam także uwagę na obecność reklam w wybieranych przeze mnie grach. Nie rezygnuję całkowicie z gier zawierających reklamy, ale dodatkowe plusy zbierają u mnie te, które ich nie mają i takich gier poszukuję z dużym zaangażowaniem. Jeśli w którejś z polecanych przez nas grze lub aplikacji są obecne reklamy, na pewno dam Wam o tym znać w opisie.
To dość długa lista wymagań (pieszczotliwie nazywam ją „betonową ścianą”), ale dzięki niej do zestawienia trafiają same fajne gry i aplikacje.
Ostatnio z córką gramy/klikamy w:
1. Toddler Puzzles od Bebi Family
Choć jest to propozycja zdecydowanie dla najmłodszych, to starszak również może znaleźć przyjemność w odkrywaniu nowych elementów oraz podszkolić się z języka angielskiego. W aplikacji nazwy odkrywanych obiektów są wymawiane przez miły żeński głos w tym właśnie języku. A odkrywamy takie obiekty jak dzikie zwierzęta, pojazdy, dinozaury, jedzenie, zwierzęta wiejskie, itd. W grze nie ma reklam, część elementów jest zablokowana – możemy poczekać 24h na ich odblokowanie, albo od razu wykupić do nich dostęp.
Szczegóły techniczne (stan z dnia 16.02.2022)
- Cena: Bezpłatna (możliwość zakupu w aplikacji)
- Reklamy: Brak
- Język: angielski
- System operacyjny: Android, iOS.
Zagraj w Toddler Puzzles na Android
Zagraj w Toddler Puzzles na iOS
2. Mini Motorways od Dinosaur Polo Club
Przepiękna wizualnie gra taktyczna, w której zawiadujemy ruchem ulicznym. Poprzez rysowanie dróg, mostów, autostrad, czy innych elementów infrastruktury drogowej kierujemy autami tak, aby płynnie mogły podróżować po zbudowanym przez nas mieście.
Szczegóły techniczne (stan z dnia 16.02.2022)
- Cena: Dostęp przez abonament w Apple Arcade
- Reklamy: Brak
- Język: angielski, arabski, holenderski, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, portugalski, rosyjski, chiński uproszczony, hiszpański, chiński tradycyjny, turecki
- System operacyjny: iOS.
Zagraj w Mini Motorways na iOS
3. Applaydu od Kinder
Na Applaydu trafiliśmy przy okazji zakupu Kinder Niespodzianki. Wtedy była akcja promująca film Jurassic World, więc po zeskanowaniu kodu QR z Kinder Niespodzianki przeniosło nas do gry Jurassic World (przygotowanej przez Gameloft jako część Applaydu). Później, przy okazji innych figurek z czekoladowego jaja poznaliśmy samą apkę Applaydu. Córka chętnie do niej wraca przy kolejnych zakupach słodkości – prosi wtedy o zeskanowanie kolejnego kodu QR, dzięki któremu kolekcja jej bohaterów w grze powiększa się.
Szczegóły techniczne (stan z dnia 16.02.2022)
- Cena: Bezpłatna (odkrywanie niektórych elementów przez zakup Kinder Niespodzianek)
- Reklamy: Brak
- Język: polski
- System operacyjny: Android, iOS.
Zagraj w Applaydu na Android
Zagraj w Applaydu na iOS
To tyle na dziś.
Do usłyszenia wkrótce!
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ: