Jak zrobić uroczą kopertę na świąteczną korespondencję z okazji Dnia Babci i Dziadka?

To już nasz trzeci Dzień Babci i Dziadka w składzie 2+1. Jako wnuczka zamierzam tradycyjnie podziękować Babci i Dziadkowi za wszystko, co od nich otrzymałam, a jako mama, tak jak rok i dwa lata temu, planuję pomóc mojemu dziecku w przygotowaniu czegoś uroczego dla jej dziadków.

Ponieważ w tym roku nie będziemy mogli dostarczyć im upominków osobiście, wymyśliłam, że postawię na wyjątkową, uroczystą korespondencję i własnoręcznie przygotowane koperty.

Jeśli Wam także podoba się ten pomysł, to poniżej pokażę Wam, jak krok po kroku wykonać taką uroczą kopertę na list do Babci i Dziadka z okazji ich święta.
 

Do wykonania koperty i ozdobnej kartki będą potrzebne:

  • 1 arkusz białego papieru xero, formatu A4 (xero, czyli o gramaturze ok 80-100g/m2) – do wydrukowania tej grafiki (grafikę wykonałam z wykorzystaniem tych kwiatów: Flower vector created by Freepik, udostępnionych za darmo na licencji Free for commercial use with attribution)
  • 1 arkusz białego, trochę grubszego papieru (np. o gramaturze 200g/m2), formatu A4 – do wydrukowania tej grafiki (tu również użyłam wspomnianych wyżej kwiatów)
  •  
    Obie grafiki można zastąpić ozdobnym papierem do pakowania. Tam, gdzie potrzeba grubszego papieru można podkleić zwykły papier do pakowania grubszą kartką zwykłego, białego papieru.

  • 1 arkusz kolorowego papieru xero, formatu A4 (kolor dowolny)
  • klej do papieru
  • nożyczki
  • ołówek i dobra gumka
  • linijka o długości min. 21cm – ta ze zdjęcia jest krótsza – też da radę, ale dłuższa będzie wygodniejsza i dokładniejsza w użyciu


 

Krok 1

Bierzemy kolorowy arkusz A4 i wycinamy z niego kwadrat o boku 21cm.


 

Krok 2

Przy pomocy ołówka wyznaczamy wewnątrz powstałego kwadratu, mniejszy kwadrat o wymiarach 19x19cm tak, żeby krawędź mniejszego była oddalona od krawędzi większego o 1cm.


 

Krok 3

Po wydrukowaniu i wycięciu tej grafiki, smarujemy ją z tyłu klejem i przyklejamy w wyznaczonym, mniejszym kwadracie.


 

Krok 4

Obracamy arkusz o 45 stopni. Delikatnie rysujemy ołówkiem przekątną z górnego do dolnego wierzchołka.
Rysujemy dwie linie równoległe do narysowanej przekątnej – jedną z lewej strony, drugą z prawej strony – każda w odległości 8cm do przekątnej.
Zaginamy arkusz wzdłuż tych linii.


 

Krok 5

Na powstałym boku koperty odmierzamy linijką od góry 1cm i 11cm. Zaginamy kopertę wzdłuż tych dwóch nowych linii.


 

Krok 6

Zaginamy nadmiar papieru z dolnego trójkąta do środka, smarujemy go klejem i zaklejamy.


 

Krok 7

Sklejamy krawędzie koperty, możemy spiąć klejone miejsca spinaczem, do momentu, aż klej wyschnie.


 

Krok 8

Przygotowujemy ozdobną kartkę. Wycinamy jeden z prostokątów z tej grafiki.


 

Krok 9

Przy pomocy ołówka wyznaczamy wewnątrz prostokąta z kwiatami, mniejszy prostokąt o wymiarach 7x12cm tak, żeby krawędź mniejszego była oddalona od krawędzi większego o 1cm.


 

Krok 10

Z pozostałego po wycięciu kwadratu kolorowego arkusza papieru docinamy prostokąt o wymiarach 7x12cm, smarujemy go z tyłu klejem i naklejamy na wyznaczonym miejscu na prostokącie z kwiatami.


 

Krok 11

Piszemy urocze życzenia i wysyłamy do Babci i Dziadka. 🙂

Pro tipy: Do koperty można też wrzucić np. kwiatek z papieru. Kopertę można wpakować do większej koperty tradycyjnej, żeby nie uszkodziła się podczas pocztowej podróży 😉

Licencja

Pamiętajcie – powyższe grafiki z kwiatami oddaję do pobrania za darmo, ale TYLKO do użytku prywatnego! Oznacza to, że możecie wykorzystywać je na własny użytek – drukować, wręczać rodzinie, znajomym, nawet znajomym znajomych, ale nie zezwalam na ich komercyjne wykorzystanie (zarobkowe). Odsyłam Was do oryginalnego pliku z kwiatami, stworzonego przez Freepik, który udostępnia je na licencji komercyjnej.

Innym pomysłem na upominek z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka może być własnoręcznie przygotowane czekoladowe serduszko w ozdobnym pudełeczku, na wykonanie którego przepis znajdziecie tu.

Author: Ewa MazurMama uroczej dziewczynki, grafik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Dodaj komentarz