Mini-piniata z wiekiem Dziecka – czyli jak własnoręcznie wykonać piniatę na urodzinki Dziecka?

Na imprezach urodzinowych naszego dziecka jednym ze stałych elementów jest otwieranie piniaty. W swojej karierze wykonawczyni piniat zrobiłam już kotka, lamę i dinozaura. Zawsze chciałam zrobić piniatę w kształcie cyfry z wiekiem Dziecka, więc postanowiłam taką przygotować i przy okazji pokazać Wam, jak samodzielnie zrobić tą urodzinową atrakcję rodem z Hiszpanii (i nie tylko).

Duża piniata, to dużo roboty. Efekt na pewno jest wart wysiłku, ale czasem można ograniczyć się do mini-piniaty – przy kameralnej imprezie taka mała zabawka też robi wrażenie, a przygotowania zamkną się w 2-3 godzinach.

Do zaprezentowania Wam sposobu wykonania piniaty wybrałam siódemkę. To dlatego, że córka wkrótce skończy 7 lat. Siódemka jest jednym z prostszych kształtów. Trudniej będzie z ósemką, czy czwórka. Jednak wystarczy odrobina cierpliwości i na pewno się uda.

DO PRZYGOTOWANIA MINI-PINIATY Z WIEKIEM DZIECKA POTRZEBOWAŁAM:

 • 2 kawałków kartonu wielkości arkusza A4 + kilku wąskich, dłuższych pasków kartonu do wykonania bocznych ścianek
 • szablonu do odrysowania cyfry z wiekiem Dziecka (opcjonalnie – do pobrania na dole tego wpisu)
 • dobrych nożyczek
 • ołówka do odrysowania cyfry na kartonie
 • dobrej taśmy do sklejenia kartonów w kształt piniaty
 • dobrego kleju do przyklejenia bibuły
 • bibuły
 • tasiemki, jeśli chcemy otwierać piniatę za pomocą pociągnięcia za tasiemkę, a nie uderzeniem
 • 2-3 godzin wolnego czasu

CO MOŻNA WŁOŻYĆ DO PINIATY?

Zwykle piniata kojarzy się z cukierkami. Do wnętrza wkłada się mnóstwo cukierków, na które rzucają się Dzieciaki, podczas rozbijania piniaty kijem. U nas ani nie rozbijamy piniaty kijem, ani nie wypychamy jej cuksami. Tzn. wkładamy trochę cukierków, ale oprócz tego:

 • cukierki (tak jak wspomniałam wyżej) lub inne drobne słodycze
 • konfetti – daje fajny efekt przy otwieraniu klapki u dołu piniaty, ale jest też dużo sprzątania 😅
 • trąbki urodzinowe
 • nienadmuchane baloniki
 • drobne zabawki typu resorak, mini-labirynt, jojo
 • drobne artykuły plastyczne
 • naklejki

PINIATA URODZINOWA KROK PO KROKU:

W swoich piniatach nigdy nie staram się, żeby wszytko było równiutko. Za to je kocham – nie trzeba do nich talentu i pewnej ręki. Jedyne, czego potrzeba to dużo czasu i bibuły 😉

Gdy zmontuję filmik z wykonywania piniaty, wrzucę go w tym miejscu, a na razie zapraszam do relacji słowno-zdjęciowej.

KROK 1 – PRZYGOTOWANIE KSZTAŁTU PINIATY

Wytnij szablon z odpowiednią cyfrą reprezentującą wiek Dziecka – szablony z cyframi znajdziesz na dole tego wpisu. U nas jest to „7”. Odrysuj szablon najpierw na jednym, potem na drugim kartonie (nie musisz korzystać z szablonu – możesz narysować kształt cyfry samodzielnie – ważne, żeby był to jeden kształt na obu kartonach). Wytnij kształt cyfry z obu kartonów.

KROK 2 – PRZYGOTOWANIE BOCZNYCH ŚCIANEK

Dla wielkości mini-piniaty, którą Ci tu prezentuję, wystarczy boczna ścianka o szerokości 5cm. Do jej przygotowania potrzebny będzie długi pasek kartonu o szerokości właśnie 5cm. Najlepsza długość to taka, która wystarczy na oplecenie całego kształtu piniaty, ale czasem trudno o tak długi pasek. Śmiało można jednak skorzystać z kilku takich pasków, które połączymy taśmą. U mnie są to akurat dwa tekturowe paski o szerokości 5cm. Oba paski zawinęłam w rulon, po to, aby stały się bardziej plastyczne i łatwe do formowania kształtu piniaty.

KROK 3 – SKLEJANIE PINIATY

Przyłóż pasek kartonu do krawędzi cyfry pod kątem prostym i przymocuj go od zewnętrznej strony kawałkiem taśmy. Mocuj oba kawałki kartonu w kolejnych miejscach, tak by uzyskać stabilną konstrukcję. Najlepiej zacznij montowanie paska od podstawy cyfry, tak żeby skończyć w tym samym miejscu. W swoich piniatach wykorzystuję klapkę w jej dolnej części, żeby móc ją otwierać, a nie rozwalać. Klapkę w dole piniaty tworzę w taki sposób, że pasek kartonu okalający kształt cyfry jest dłuższy niż jej obwód i wchodzi do wnętrza (patrz zdjęcie z żółtym okręgiem). W dolnej części nie używam taśmy, klapka trzyma się sama i łatwo ją otworzyć – w ostatnim kroku pokażę Ci, jak to działa. Po sklejeniu frontu i bocznej ścianki, w ten sam sposób doklej tył.

KROK 4 – OBKLEJANIE BIBUŁĄ

Przejdźmy do sedna, czyli ozdobienia zmontowanego kształtu bibułą. W tym celu potnij bibułę na ok. 3-centymetrowe kawałki. Zanim rozwiniesz taki kawałek bibuły ponacinaj go wzdłuż jednej z krawędzi nożyczkami. Nacięcia rób co 0,5 cm. Tak plus/minus – nie staraj się za bardzo. Tak przygotowany kawałek bibuły rozwiń. Przyłóż pasek do dolnej części frontu piniaty (zaczynamy od dołu i idziemy do góry) i odmierz, ile potrzeba i przyklej z pomocą kleju – patrz na zdjęcia poniżej. Przyłóż, odmierz, przytnij, przyklej – powtarzaj te czynności układając kolejne paski bibuły na zakładkę. Obklej tak front, tył i boki (na bokach obkleiłam tak tylko pionowe części – górę i dół obkleiłam zwykłym, szerokim paskiem bibuły). Po obklejeniu wszystkich ścianek sprawdź czy nic nie odstaje – w razie czego przytnij odstającą bibułę gdzie trzeba.

KROK 5 – OPCJONALNA KLAPKA

Jeśli nie chcesz klapki zaklej dół taśmą i ozdób bibułą. Piniatę otwieraj wtedy poprzez jej zniszczenie. Jeśli jednak interesuje Cię klapka, to daję znać, że jest banalnie prosta. Jeśli w drugim kroku zostawiłeś na spodzie dłuższy kawałek kartonu, który schował się do wnętrza piniaty, to pewnie już widzisz, w jaki sposób blokuje się on sam z siebie. Wystarczy go jednak pociągnąć, a piniat się otwiera i uwalnia zawartość. Zamontujmy tasiemkę, która będzie świetnym mechanizmem do ciągnięcia. W tym celu zrobiłam na spodzie piniaty dwie dziurki (przebiłam się przez karton nożyczkami). Przez dziurki przeplotłam tasiemkę – przygotowałam jej sobie ok metr i już.

Na koniec zapakuj do środka smakołyki, lub inne drobiazgi i gotowe. Udanej zabawy!

Jeśli chcesz skorzystać z moich szablonów z cyframi, to poniżej znajdziesz licencję i link.

LICENCJA

Plik szablonów z cyframi oddaję do pobrania za darmo, ale TYLKO do użytku prywatnego! Nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie (zarobkowe) zarówno samego pliku, jak i wydruków z niego powstałych. Ani plik, ani treści w nim zawarte nie mogą również służyć do stworzenia materiałów komercyjnych.

Jednocześnie zezwalam na nieodpłatne wykorzystanie szablonów z cyframi do celów edukacyjnych, np. podczas zajęć w Przedszkolu czy Szkole, ale proszę o wiadomość z informacją na adres kontakt@mamadesigner.pl (informacji tej używam do celów statystycznych).

Pliki udostępniam za darmo, jednak osoby, które mają ochotę mnie wesprzeć finansowo, mogą postawić mi wirtualną kawę na buycoffee.to/mamadesignerpl/ (nie trzeba logować się w serwisie).

Zainteresowanych zakupem licencji komercyjnej proszę o kontakt pod adresem kontakt@mamadesigner.pl.

LINK DO POBRANIA SZABLONÓW Z CYFRAMI

Poniżej znajdziecie wszystkie szczegóły wydruku, a także link do pobrania darmowego pliku.

Szczegóły wydruku:

 • Rodzaj pliku: .pdf
 • Format pliku: A4
 • Kolorystyka: czarno-biały
 • Zalecana grubość papieru: dowolna
 • Rodzaj wydruku: jednostronny
 • Ilość stron do wydruku: 1×10 (każdy element znajduje się na osobnej stronie – wydrukuj te strony, których potrzebujesz)

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

2 thoughts on “Mini-piniata z wiekiem Dziecka – czyli jak własnoręcznie wykonać piniatę na urodzinki Dziecka?

 1. Piniaty urodzinowe says:

  Witaj. Ciekawa Piniata. Jakiej taśmy używasz do jej sklejenia. Pozdrawiamy

  Odpowiedz
  1. Ewa Mazur says:

   To była jakaś niemarkowa taśma ze sklepu Teddi – choć wygląda na mocnego Scotch’a. Moim zdaniem nada się każda, która jest dość szeroka – nie musi mocno trzymać, bo piniata i tak idzie do „zniszczenia” 😆 Pozdrawiam zwrotnie 😊

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *