Odkrywamy „Tajemnice sieci” z książką Adama Wierzbickiego – recenzja

Dzień jak co dzień w życiu przeciętnego ucznia starszej klasy podstawówki. Lekcja przyrody. Nauczycielka zadaje pracę domową. Nie jest to łatwe zadanie, bo nauczycielka słynie z „oryginalnych pomysłów i innowacyjnego podejścia do nauczania”, ale Dzieci mogą korzystać przy tym projekcie z sieci www. Tylko jak korzystać z niej sprawnie i mądrze? Jak nie paść ofiarą fake news’ów i tym samym nie powypisywać w zadaniu domowym jakichś totalnych bzdur? Jak odnaleźć interesujące nas wiadomości w morzu informacji?

Książka „Tajemnice sieci” autorstwa Adama Wierzbickiego odpowiada na te i szereg innych pytań związanych z używaniem Internetu. Robi to w ciekawy sposób dialogu pomiędzy grupką uczniów podstawówki, próbujących odrobić pracę domową, a wirtualnym profesorem, znającym wszystkie tajemnice sieci.

Wyszukiwanie i weryfikowanie informacji, to tylko jedna strona użytkowania Internetu. Książka tłumaczy także, w jaki sposób stać się internetowym twórcą i jak mądrze wykorzystywać dobrodziejstwa sieci do osiągania realnych celów. Jest także sporo informacji o potencjalnych zagrożeniach i konkretne porady, jak ich unikać, albo jak sobie z nimi poradzić. To bardzo przydatna wiedza w dzisiejszych czasach i bardzo dobrze, że „Tajemnice sieci” podają ją w zrozumiały, skondensowany sposób. Taka forma książki w mojej ocenie może zainspirować młodych, ale też i tych starszych ludzi do kreatywnego korzystania z Internetu.

Spis treści książki „Tajemnice sieci”

Za ogromny plus książki uważam przede wszystkim fabułę. Dużo łatwiej przyswaja się dość skomplikowane (na pierwszy rzut oka) pojęcia w odniesieniu do realnej, codziennej sytuacji, niż suche regułki bez konkretów. A tu mamy grupkę zwyczajnych Dzieciaków, ze zwyczajnym życiem i problemami właściwymi dla ich wieku.
Drugą zaletą jest aktualność zawartej w niej wiedzy, o co bardzo trudno przy opisywaniu tak dynamicznie zmieniającego się zjawiska, jakim jest Internet.
Książka jest także w pewnym stopniu interaktywna. Główni bohaterowie stają przed różnymi wyzwaniami w taki sposób, że Czytelnik także ma ochotę wziąć udział w poszukiwaniu rozwiązania. Zresztą na końcu każdego rozdziału dostajemy zestaw ćwiczeń, które dotyczą poruszanego w nim zagadnienia. Za reklamę niech posłuży pytanie pierwsze „Jak się nazywa substancja, której zjedzenie powoduje, że czuje się wyłącznie słodki smak?”. Ja już wiem, bo sprawdziłam w Internecie, a przy okazji poszerzyłam dzięki temu ćwiczeniu swój „horyzont sieci” 😉

Czym jest „horyzont sieci”?

doczytałam, że książka skierowana jest do Dzieci w wieku 9-13 lat. Faktycznie, młodsze Dzieci mogą mieć trudność z niektórymi pojęciami, ale jestem zdania, że to sprawa indywidualna – ja czytałam książkę swojej pięciolatce i niektóre fragmenty bardzo ją zainteresowały (np. ten o substancji zmieniającej smak na słodki), a inne znudziły. Jestem pewna, że jeszcze wrócimy do tej książki razem, ale w tym miejscu chciałam dodać, że górna granica wieku jest mocno niedoszacowana, ponieważ ja sama – a działam w sieci dość długo i przy okazji mam znacznie więcej niż 13 lat ;P, dowiedziałam się z niej wielu ciekawych rzeczy. Znałam np. tylko część poleceń, które można wpisać do przeglądarki, aby ułatwić sobie wyszukiwanie. Wyłowiłam też z treści książki kilka interesujących adresów www, które zamierzam odwiedzać częściej. Jestem więc zdania, że i dorośli mogliby się wiele z tej pozycji nauczyć.

Autor książki, Adam Wierzbicki jest naukowcem, doktorem habilitowanym Politechniki Warszawskiej zajmującym się zawodowo technologiami związanymi z siecią www. Używając proponowanych w książce „Tajemnice sieci” metod weryfikacji informacji, można śmiało stwierdzić, że facet zna się na rzeczy. Nie dziwi mnie zatem, że oprócz książki powstała również wspierająca ją strona internetowa, a na niej udostępniony został bohater książki – wirtualny profesor. Tak jak Dzieciaki w książce, my także możemy zadać mu pytanie i sprawdzić jego wiedzę. Posiadając egzemplarz książki możemy nawet skorzystać z rozszerzonej wersji wirtualnego profesora.
W ten sposób możemy poznawać zagadnienia sieci i jednocześnie uczyć się jej obsługi. Na stronie poznamy także pozostałe postaci z książki, listę ćwiczeń w niej zawartych i informacje o autorze. Będziemy także mogli zostawić na niej swój komentarz.

Za ilustracje do książki odpowiada Ewelina Garbula, tworząca rysunki do baśni, książek i opowiadań dla Dzieci i Młodzieży.

Książka „Tajemnice sieci„, obok „Róża, a co chcesz wiedzieć?” trafia na naszą listę pozycji technologicznych dla Dzieci, do których z przyjemnością będziemy jeszcze wracać i pracować z nimi nad naszymi różnymi cyfrowymi projektami.

Dziękuję wydawnictwu Helion za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

Książka miała swoją premierę 21 września 2021, .

PS Razem z @tatadeveloper szykujemy dla Was KONKURS, w którym do wygrania będzie m.in. egzemplarz książki „Tajemnice sieci”. Śledźcie nasze blogi uważnie – wkrótce podamy szczegóły.

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *