Tablica obowiązków dziecka

Razem z początkiem września postanowiliśmy przejść w tryb bardziej wymagający – zarówno od siebie, jak i od naszej dziecinki. Nowe zasady funkcjonowania wdrażamy powoli lecz zdecydowanie, a z pomocą przychodzi nam lista obowiązków.

Trochę posiłkując się tabelkami z zakresem obowiązków dla odpowiednich grup wiekowych, trochę na czuja, skomponowaliśmy naszą listę obowiązków dziecka. Dla lepszego zrozumienia przez zainteresowaną, do oznaczenia poszczególnych czynności posłużyłam się prostymi ikonkami – ścielenie łóżka to obrazek łóżka, odkładanie zabawek to ułożone klocki, odkładanie ubrania do kosza na brudy to obrazek koszulki, a sprzątanie swoich naczyń po posiłku to ikonka talerzyka.
Nowe obowiązki zostały już obgadane z dziecięciem i zaakceptowane bez większych emocji (ani pozytywnych, ani negatywnych). Teraz pracujemy nad listami dla mamy i taty, bo uznaliśmy, że to będzie po prostu fair.
Mamy to szczęście, że w widocznym miejscu naszego domu znajduje się pokaźnych rozmiarów ściana magnetyczno-tablicowa. To ona będzie tłem dla naszych list. Przyczepimy je wszystkie razem i będziemy zaznaczać magnesami czynności, z którymi już się uporaliśmy.

Listy można przyczepiać na tej samej zasadzie na lodówce, przypiąć je do tablicy korkowej i wbijać pinezki, albo przykleić do dowolnej powierzchni i przyklejać łatwo odlepiające się naklejki (np. sticki-notes). To takie rady jeśli chcielibyście skorzystać z naszego wzoru listy obowiązków – pusty szablon zamieszczam w dalszej części tego posta.
Stworzenie list obowiązków daje również okazję do przyjrzenia się ile każdy z domowników ma na głowie i wprowadzenia korekty, jeśli zajdzie taka potrzeba 😉

LICENCJA

Plik szablonu listy obowiązków oddaję do pobrania za darmo, ale TYLKO do użytku prywatnego! Nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie (zarobkowe) zarówno samego pliku, jak i wydruków z niego powstałych. Ani plik, ani treści w nim zawarte nie mogą również służyć do stworzenia materiałów komercyjnych.

Jednocześnie zezwalam na nieodpłatne wykorzystanie szablonu listy obowiązków do celów edukacyjnych, np. podczas zajęć w Przedszkolu czy Szkole, ale proszę o wiadomość z informacją na adres kontakt@mamadesigner.pl.

Zainteresowanych zakupem licencji komercyjnej proszę o kontakt pod tym samym adresem (kontakt@mamadesigner.pl).

LINK DO POBRANIA LISTY OBOWIĄZKÓW

Szablon listy obowiązków przygotowałam w formacie A4. Nasze listy wydrukowałam na grubszym papierze, żeby wytrzymały dłużej (użyłam papieru o gramturze 200g/m2).

A jak ogarnianie chaty wygląda u Was? Każdy zna swoje miejsce w szeregu, czy stosujecie jakieś własne metody organizacji? 😉

Do usłyszenia już wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *