#17 – Niedziela 10.07.2022

Powrót do archiwum listów

Cześć,

O czym w dzisiejszym newsletterze?

  • A GDYBY TAK ZAKAZAĆ JAJEK Z NIESPODZIANKĄ?
  • EKO-GRANIE, CZYLI SŁÓW KILKA O INICJATYWIE PLAY FOR THE PLANET
  • MIJAJĄCY TYDZIEŃ NA BLOGU
  • PLANY NA NADCHODZĄCY TYDZIEŃ

Muszę przyznać, że zeszłotygodniowy list, którym zapowiadałam zmiany w moim newsletterze, wysyłałam z lekkim drżeniem serca. Nie wiedziałam, jak na niego zareagujesz Ty i inni Subskrybenci. Najbardziej obawiałam się masowego wypisywania – zmiany mogły nie przypaść Wam do gustu. Na szczęście od zeszłego tygodnia nikt się nie wypisał, dostałam kilka wiadomości ze wsparciem, a także kilka osób odwiedziło newsletter na stronie. Wygląda na to, że trzęsienia ziemi nie będzie. Dlatego idąc za ciosem, serwuję Ci dzisiejszą dawkę ciekawostek!

1. A GDYBY TAK ZAKAZAĆ JAJEK Z NIESPODZIANKĄ?

Spokojnie, nikt jeszcze nie zakazuje czekoladowych smakołyków z plastikową zabawką w środku. Tzn. nie zakazują tych jajek, ale kolejne kraje chcą zakazać ich odpowiedników w świecie gier!

Wielka koalicja w Holandii chce zakazać lootboxów
Hiszpania chce zakazać lootboxów niepełnoletnim graczom
(Oba artykuły pochodzą z serwisu eurogamer.pl)

O co chodzi z tymi lootboxami i czemu chcą ich zakazywać?
Sprawa tak mnie zajarała, że na pewno napiszę o niej wkrótce artykuł na bloga, ale w skrócie – lootboxy to element gry, coś na zasadzie prezentu, który kupujemy za prawdziwą kasę. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że zawartość lootboxów jest całkowicie losowa. Więc kupujemy kota w worku. A kot w worku to już taki trochę hazard, bo a nuż kupisz coś wartego więcej niż kwota zakupy? Nie tym razem? No dobra, to może jeszcze raz? I tak w kółko… Podobno dzieciaki potrafiły przehulać w ten sposób spore sumki.
Ale dlaczego nawiązałam do jajek z niespodzianką? Ano dlatego, że w przemyśle zabawkowym stosuje się ten sam proceder, ale jeszcze nikt nie myśli o jego zakazywaniu. A nie chodzi tylko o znane i lubiane czekoladowe jaja. Wiele firm prowadzi sprzedaż różnego rodzaju paczuszek z niespodzianką – do końca nie wiesz, co jest w środku. Dzieciaki marzą o uzbieraniu całej kolekcji i kupują kolejne paczuszki, w efekcie czego mają trzy takie same figurki zielone, dwie czerwone, a na niebieską będą polować do skutku, póki kieszonkowego starczy.
No widzisz, jak się rozpisałam – miało być krótko i zwięźle, ale temat jest na prawdę gorący! Bardzo chętnie zgłębię go w dedykowanym artykule, a jeśli masz jakieś przemyślenia to pisz śmiało.

2. EKO-GRANIE, CZYLI SŁÓW KILKA O INICJATYWIE PLAY FOR THE PLANET

O Play for the Planet dowiedziałam się niedawno, choć inicjatywa została zawiązana w 2019 roku przez przedstawicieli przemysłu gier wideo. Celem członków inicjatywy jest zmniejszenie śladu węglowego ich produkcji, czy edukowanie graczy w temacie ekologii poprzez gry właśnie. Jak można przeczytać na stronach organizacji byłoby szkoda nie wykorzystać faktu, że przemysł gier dociera do 1/3 ludzi na świecie. Czyli tak jak w temacie dzisiejszego maila – gry to nie tylko rozrywka 😉 Duma razy milion – zamierzam zgłębić temat i przyłączyć się do akcji.

3. MIJAJĄCY TYDZIEŃ NA BLOGU

Mijający tydzień to pełen sukces na blogu – pierwszy raz od dawna udało mi się wyrobić ze wszystkimi planami i to w terminie. We wtorek podzieliłam się lodowymi zakładkami, a w czwartek zaległą recenzją książki „Trening superkreatywności dla dzieci”. W planach był też niedzielny newsletter, a skoro go czytasz, to znaczy, że się spisałam 😉
Na zapleczu udało mi się także przygotować projekty do dwóch kolejnych wtorkowych wpisów. Jeszcze ogarnę czwartkowe publikacje i będzie lekki zapas – uff. Zdradzę Ci, że fajnie prowadzi mi się bloga z taką dwutygodniową nadwyżką treści. Zdarza mi się to raczej nieczęsto, ale jest to coś, do czego dążę.

4. PLANY NA NADCHODZĄCY TYDZIEŃ

Z mieszaniną ulgi i niepewności mogę zapowiedzieć, że:

– we wpisie wtorkowym pojawią się wakacyjne naklejki – to będzie rozbudowanie kolekcji zeszłorocznych naklejek – oba komplety fajnie się uzupełnią i dadzą wiele możliwości komponowania,
– we wpisie czwartkowym (i piszę to z drżeniem serca) chciałabym kontynuować projekt naszej gry… ostatnio miałyśmy dłuższą przerwę, więc jeszcze zobaczymy!
– wisienką na torcie będzie niedzielny newsletter – ja oczywiście pozbieram jakieś newsy i ciekawostki, ale jeśli coś ze świata gier Cię interesuje i chcesz mnie o to zapytać, to śmiało – wystarczy, że odpiszesz na tego maila, a jeśli czytasz to na stronie, to pisz na kontakt@mamadesigner.pl.

💛💛💛  Podobały się dzisiejsze ciekawostki? A jak z długością listu? Daj feedback, no weź – nie daj się prosić 😀

Uściski!
Ewa

Powrót do archiwum listów