Trójwymiarowy napis, jako prezent na Dzień Mamy i Dzień Taty

Nie jestem zbyt dobra w „diajłaje”, czyli wszelkiego rodzaju rękodzieło. Nie mam do tego cierpliwości, na czym cierpi efekt końcowy. Ale to, że nie jestem mistrzem DIY nie oznacza, że nie zamierzam próbować 😉 Np. niedawno zakupiłam pistolet do kleju na gorąco, bo ambicji nie można mi odmówić. Dziś co prawda jeszcze bez użycia kleju na gorąco, ale i tak przedstawię Wam fajną propozycję prezentu na Dzień Mamy i Dzień Taty, który możecie wykonać ze swoimi Dziećmi, albo sami 😉 Kto bardziej sprawny w robótki ręczne, tego finalny efekt pewnie będzie ładniejszy, a kto mniej sprawny zawsze może zaproponować, żeby dzieło oglądać z pewnej odległości 😀

A u nas w tym roku będą takie oto trójwymiarowe papierowe literki, które ułożą napis „MAMA” oraz „TATA”. Klejeniem zajęłam się sama, ale już dekorację oddaję w ręce mojej córki. A przyozdobić takie literki można na wiele sposobów. można np. zrobić w nich dziurki i powtykać żywe lub sztuczne kwiaty, można pomalować je farbami, poprzyklejać do nich naklejki, pompony, obsypać je brokatem, a nawet zostawić je w spokoju. Ja jeszcze nie wiem, co wykombinuje moja córka, ale już cieszę się z kolejnego fajnego i wspólnego projektu, który przyozdobi nasz dom 🙂

Poniżej przedstawiam Wam sposób wykonania napisu „MAMA” (a dokładniej literek „M” i „A”). Z napisem „TATA” postępujcie analogicznie – my będziemy sklejać nasz za miesiąc, tuż przed Dniem Taty. Na końcu tego posta znajdziecie linki do szablonów z poszczególnymi literkami.

Co jest potrzebne do wykonania trójwymiarowego papierowego napisu MAMA?

DO WYKONANIA NAPISU MAMA POTRZEBNE BĘDĄ:

  • wydruk szablonu (najlepiej na grubszej kartce – my użyłyśmy kartki o gramaturze 200g/m2, dla porównania zwykła kartka xero do drukarki ma zwykle między 80 a 100g/m2. My nasze „dwusetki” kupujemy w ryzach, w sklepie z artykułami biurowymi, ale nada się też kartka z bloku technicznego.
  • nożyczki do wycięcia elementów z szablonu (przy literce A może przydać się też nożyk do papieru, żeby wciąć środek)
  • łyżeczka i linijka do bigowania* (Bigowanie, zwane inaczej zaginaniem to wykonanie na papierze lub kartonie specjalnych wgnieceń, których zadaniem jest ułatwienie ładnego, równego zgięcia – łyżeczkę „w akcji” zobaczycie poniżej).
  • klej do sklejenia elementów

*O CO CHODZI Z TYM CAŁYM BIGOWANIEM?

Jak wspomniałam we wstępie – słabo radzę sobie z precyzją prac plastycznych, ale kiedy rozmyślałam jak ugryźć temat trójwymiarowych papierowych literek przypomniała mi się cenna nauka bardzo doświadczonego drukarza, do którego wpadałam drukować swoje prace w trakcie studiów z grafiki. Żaliłam mu się, że nie umiem ładnie zaginać swoich przepięknie zaprojektowanych ulotek i żeby wydrukował mi ich więcej na wypadek, gdybym przy zaginaniu część zniszczyła. Starszy pan złapał wtedy za łyżeczkę od herbaty i linijkę i na moich oczach dokonał cudu. Kantem łyżeczki przejechał wzdłuż linii zagięcia ulotki, czym „złamał” papier, a następnie bez wysiłku zagiął ulotkę w sposób idealny. Tak poznałam bigowanie – znane chyba wszystkim drukarzom. Po studiach, kiedy nie miałam już tak wielu projektów drukowanych, kompletnie zapomniałam o tej fajnej sztuczce. Przydaje się ona szczególnie przy grubszych papierach, kiedy na estetyce zagięcia bardzo nam zależy.

Taki właśnie jest projekt trójwymiarowych literek – z grubego papieru i powinien być estetyczny. Dlatego zachęcam Was do bigowania 😉 I przy okazji dziękuję swojemu nauczycielowi, choć wiem, że nie ma szans, żeby to przeczytał.

Trójwymiarowy napis „MAMA” krok po kroku:

KROK 1 – DRUKOWANIE I WYCINANIE SZABLONU

Na końcu tego postu znajdziecie dwa pliki .pdf – jeden z szablonem napisu MAMA i drugi z szablonem napisu TATA. Oba mają po 6 stron A4. Strona 1 zawiera fronty i tyły dwóch pierwszych literek, strona 2 obwódkę pierwszej literki (M lub T), a trzecia obwódkę literki A. Strony 4, 5 i 6 to powtórzenie stron 1-3. Drukujemy wszystkie z danego napisu, wycinamy wzdłuż linii przerywanych i przechodzimy do kroku drugiego.

KROK 2 – BIGOWANIE

Już wiemy co to bigowanie i po co jest ono nam potrzebne w tym konkretnym przypadku. Chwytamy zatem za łyżeczkę i przy pomocy linijki przejeżdżamy kantem rączki łyżeczki wzdłuż wszystkich linii nieprzerywanych, a następnie zaginamy kartkę w tych miejscach.

KROK 3 – KLEJENIE (TYLKO DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH)

Jest to najtrudniejsza część procesu, ale jeśli ustalimy w tym miejscu, że „najtrudniejsza” oznacza taką, na podczas której możemy potrenować swoją cierpliwość, to może nie będzie tak źle.

Zacznijmy od literki „M” – zauważcie, że przy szablonie obwódki dla literki „M” mamy dwa osobne paski. To dlatego, że na kartce A4 nie było dość miejsca, żeby upchnąć tam całą obwódkę. Dlatego podzieliłam ją na dwie części. Po wycięciu obu należy je ze sobą skleić jednym, dowolnym końcem. Następnie kawałek po kawałku, albo kilka kawałków na raz – smarujemy klejem skrzydełka obwódki i dociskamy je do kształtu literki „M”. Kiedy uporamy się z całą obwódką i wyjdzie nam coś podobnego do efektu na zdjęciu powyżej, możemy posmarować wszystkie górne skrzydełka klejem i docisnąć do nich delikatnie drugi kształt literki „M” – jak wieczko.

Literka „A” ma dwa osobne paski obwódki, bo ten krótszy otoczy środek literki „A”, a ten dłuższy posłuży do obwiedzenia zewnętrznej strony literki.

Z literką „T” powinno pójść najłatwiej.

LICENCJA

Pliki szablonów literek do trójwymiarowych napisów „MAMA” i „TATA” oddaję do pobrania za darmo, ale TYLKO do użytku prywatnego! Nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie (zarobkowe) zarówno samych plików, jak i wydruków z nich powstałych. Ani pliki, ani treści w nich zawarte nie mogą również służyć do stworzenia materiałów komercyjnych.

Jednocześnie zezwalam na nieodpłatne wykorzystanie szablonów literek do trójwymiarowych napisów „MAMA” i „TATA” do celów edukacyjnych, np. podczas zajęć w Przedszkolu czy Szkole, ale proszę o wiadomość z informacją na adres kontakt@mamadesigner.pl (informacji tej używam do celów statystycznych).

Pliki udostępniam za darmo, jednak osoby, które mają ochotę wesprzeć mnie finansowo, mogą postawić mi wirtualną kawę na buycoffee.to/mamadesignerpl/ (nie trzeba logować się w serwisie).

Zainteresowanych zakupem licencji komercyjnej proszę o kontakt pod adresem kontakt@mamadesigner.pl.

LINKI DO POBRANIA SZABLONÓW LITEREK DO NAPISÓW „MAMA” i „TATA”

Gorąco polecamy Wam nasz literkowy pomysł na prezent, a jeśli szukacie innych inspiracji związanych z Dniem Mamy i Dniem Taty, to zapraszamy tutaj.

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *