Porozmawiajmy o grach – czym są Power Upy i w jaki sposób wpływają na to, jak gramy w gry?

Cykl wpisów pod nazwą Porozmawiajmy o grach to zbiór ciekawostek i rozważań dotyczących gier wideo i zagadnień z nimi związanych. Piszę w nim o grach, widzianych oczami ich twórczyni, graczki i matki dziecka, które w świat gier dopiero wchodzi. Przybliżam w nim różne pojęcia związane z moją branżą i podejmuję dyskusje na różne tematy, które w związku z grami mogą Was nurtować.

W dzisiejszym wpisie opowiem Wam czym są Power Upy i w jaki sposób wpływają one na to, jak gramy?

Czym są Power Upy?

Power Up to pojęcie z gier wideo, oznaczające graficzny element gry, który zwiększa możliwości gracza, np. dodaje mu dodatkowe umiejętności, przewagę nad przeciwnikami, ekstra czas, osłonę, zwiększenie liczby uzyskiwanych punktów, poziomu energii, itp. Można zatem traktować Power Up jako rodzaj nagrody.

Wizualnie Power Up często przybiera formę specjalnego przedmiotu, umieszczonego w rozgrywce. Przedmiot taki należy odnaleźć i zebrać. Takimi przedmiotami mogą być np. uzbrojenie, serduszko, lub apteczka, reprezentujące regenerację zdrowia gracza, bonusy szybkości, mocy, spowolnienia czasu, magiczne przedmioty, monety, skarby, ale też przedmioty nawiązujące do fabuły danej – grzybki, banany, gwiazdki, itp.

Power Up po raz pierwszy został użyty w grze „Pac-Man” w 1980 roku. Był to tzw. Power Pellet, znany również jako Energizer. Kiedy Pac-Man zjadał Power Pellet, jego przeciwnicy – duchy przechodziły w tryb niebieski. Podczas trwania tego trybu Pac-Man mógł pożerać duchy.

Power Upy stały się później standardowym elementem wielu gier, np. w grach akcji, platformówkach i grach typu arcade (więcej o rodzajach gier przeczytasz w artykule Rodzaje gier – czyli jak odnaleźć się w skomplikowanym świecie wirtualnych rozgrywek), aby urozmaicić rozgrywkę i dać graczom więcej możliwości. W dzisiejszych czasach Power Upy często pojawiają się jako element marketingu i reklamy gier, jako dodatkowo płatna opcja (patrz artykuł „Porozmawiajmy o grach – czym są loot boxy?„).

W jaki sposób Power Upy wpływają na to, jak gramy w gry?

Aktualnie Power Upy są zwykle integralną częścią fabuły i pojawiają się w momencie, gdy gracz potrzebuje dodatkowej pomocy lub chce zwiększyć swoje szanse na wygraną, potęgując tym samym atrakcyjność rozgrywki. Power upy zapewniają graczom dodatkowe narzędzia i moc, które pozwalają im na osiąganie sukcesów i pokonywanie przeszkód w grze, co może zwiększać ich poziom satysfakcji. Przez to są też bardzo popularne w grach i używane jako narzędzie do zwielokrotnienia zaangażowania gracza i przedłużania czasu grania.

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *