Fascynujący świat ciszy – recenzja książki „Trening ciiiiszy dla dzieci”

Książka „Trening ciiiiszy dla dzieci”, autorstwa Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej miała swoją premierę 14 lutego 2023. Dzięki uprzejmości Wydawnictw Helion i Sensus, miałam możliwość zapoznania się z jej treścią. Swoją recenzją książki w ramach współpracy barterowej dzielę się z Wami w poniższym wpisie.

CZEGO DOWIECIE SIĘ Z TEJ RECENZJI?

Po co nam cisza?

Cisza ma wiele zalet. Poprawia koncentrację, zmniejsza napięcia i stres, wpływa pozytywnie na sen, sprzyja samoregulacji, autorefleksji, poprawia zdrowie psychiczne, otwiera pokłady kreatywności. W dzisiejszym, szybkim, pełnym rozmaitych bodźców świecie, nie trzeba zachwalać ciszy, bo już wiemy, że jest ona niezwykle cenna.

Skoro sami ją cenimy, warto nauczyć obcowania z ciszą nasze Dzieci. I choć naturalnym dla dzieciństwa jest ruch i hałas, to Dzieci mogą czerpać takie same korzyści z ciszy, jak Dorośli.

Cisza może pomóc Dzieciom w skupieniu się na zadaniach, takich jak czytanie, pisanie lub nauka. Pozwala na wolne myślenie i przemyślenie różnych pomysłów. Może pomóc im w uspokojeniu się i relaksacji. 

W jaki sposób książka „Trening ciiiiszy dla dzieci” zachęca do zachowania ciszy?

Zachęcanie Dzieci do zachowywania ciszy może wymagać nieco kreatywności i cierpliwości. I tu z pomocą przychodzi książka „Trening ciiiiszy dla dzieci” Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej. Na blogu miałam już raz okazję recenzować książkę autorstwa Pauliny Mechło

Na 120 stronach znajdziecie 108 zabaw wspierających koncentrację i uważność. Ćwiczenia są skonstruowane tak, że w nienachalny sposób zapraszają Dziecko do świata ciszy. Wyglądają jak przedszkolne karty pracy, ale widać w nich przemyślane sposoby na pobudzenie skupienia. Przewijają się w nich motywy znane z medytacji czy jogi (np. w ćwiczeniu 50 zadaniem Dziecka jest wejście w pozycję drzewa – nie chodzi tu oczywiście o dokładne odwzorowanie asany, ale o zabawę z ciałem, szukanie sposobu na odprężenie, kontakt z własnymi zmysłami, a między innymi to zyskują Dorośli dzięki jodze).

W książce znajdują się także ćwiczenia zgłębiające tajemnice ciszy. Pamiętam kiedy jednego razu, późnym zimowym popołudniem byłyśmy z córką na placu zabaw i zaczęłyśmy się bawić w „słuchanie ciszy”. Szybko okazało się, że „cisza” w mieście niesie ze sobą mnóstwo odgłosów – szczekanie psa, odgłos samolotu lecącego w chmurach, klaksony aut w oddali, ale było w niej też coś wibrującego, mimo tych wszystkich wymienionych odgłosów. To była jedna z najfajniejszych zabaw, czasem do niej wracamy. Właśnie takiego zaciekawienia ciszą uczy książka „Trening ciiiszy dla dzieci”.

Więcej informacji o książce (w tym podgląd przykładowych ćwiczeń), znajdziecie na stronie Wydawnictwa Sensus.

Czego potrzeba, by zachęcić Dziecko do zachowania ciszy?

Dzieci mogą potrzebować wytłumaczenia, dlaczego cisza jest ważna, ale dzięki zabawom z książki mogą też chętniej jej spróbować. Istnieje możliwość, że nie każde Dziecko będzie zainteresowane danym typem ćwiczenia – jedne wolą aktywność ruchową, inne dadzą radę siąść przy stoliku i wykonać polecenie. Jednak tak jak wspominałam wyżej – przekrój rodzajów zabaw w książce „Trening ciiiszy dla dzieci” jest duży, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Ćwiczenia z książki mogą też być punktem wyjścia do dalszej eksploracji tematu, według upodobań danego Dziecka. Warto pamiętać, by do zabaw z ciszą  przystąpić w odpowiednich warunkach – w cichym pomieszczeniu, bez rozpraszaczy, bez uczucia głodu, zmęczenia, pragnienia, itp. Wtedy zabawa na pewno będzie udana.

Książkę „Trening ciiiiszy dla dzieci” możecie zakupić tutaj.

Do usłyszenia już wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *