Książka „Trening ciiiiszy dla dzieci”, autorstwa Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej miała swoją premierę 14 lutego 2023. Dzięki uprzejmości Wydawnictw Helion i Sensus, miałam możliwość zapoznania się z jej treścią. Swoją recenzją książki w ramach współpracy barterowej dzielę się z Wami w poniższym wpisie.
CZEGO DOWIECIE SIĘ Z TEJ RECENZJI?
- Po co nam cisza?
- W jaki sposób książka „Trening ciiiiszy dla dzieci” zachęca do zachowania ciszy?
- Czego potrzeba, by zachęcić Dziecko do zachowania ciszy?
Po co nam cisza?
Cisza ma wiele zalet. Poprawia koncentrację, zmniejsza napięcia i stres, wpływa pozytywnie na sen, sprzyja samoregulacji, autorefleksji, poprawia zdrowie psychiczne, otwiera pokłady kreatywności. W dzisiejszym, szybkim, pełnym rozmaitych bodźców świecie, nie trzeba zachwalać ciszy, bo już wiemy, że jest ona niezwykle cenna.
Skoro sami ją cenimy, warto nauczyć obcowania z ciszą nasze Dzieci. I choć naturalnym dla dzieciństwa jest ruch i hałas, to Dzieci mogą czerpać takie same korzyści z ciszy, jak Dorośli.
Cisza może pomóc Dzieciom w skupieniu się na zadaniach, takich jak czytanie, pisanie lub nauka. Pozwala na wolne myślenie i przemyślenie różnych pomysłów. Może pomóc im w uspokojeniu się i relaksacji.
W jaki sposób książka „Trening ciiiiszy dla dzieci” zachęca do zachowania ciszy?
Zachęcanie Dzieci do zachowywania ciszy może wymagać nieco kreatywności i cierpliwości. I tu z pomocą przychodzi książka „Trening ciiiiszy dla dzieci” Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej. Na blogu miałam już raz okazję recenzować książkę autorstwa Pauliny Mechło.
Na 120 stronach znajdziecie 108 zabaw wspierających koncentrację i uważność. Ćwiczenia są skonstruowane tak, że w nienachalny sposób zapraszają Dziecko do świata ciszy. Wyglądają jak przedszkolne karty pracy, ale widać w nich przemyślane sposoby na pobudzenie skupienia. Przewijają się w nich motywy znane z medytacji czy jogi (np. w ćwiczeniu 50 zadaniem Dziecka jest wejście w pozycję drzewa – nie chodzi tu oczywiście o dokładne odwzorowanie asany, ale o zabawę z ciałem, szukanie sposobu na odprężenie, kontakt z własnymi zmysłami, a między innymi to zyskują Dorośli dzięki jodze).
W książce znajdują się także ćwiczenia zgłębiające tajemnice ciszy. Pamiętam kiedy jednego razu, późnym zimowym popołudniem byłyśmy z córką na placu zabaw i zaczęłyśmy się bawić w „słuchanie ciszy”. Szybko okazało się, że „cisza” w mieście niesie ze sobą mnóstwo odgłosów – szczekanie psa, odgłos samolotu lecącego w chmurach, klaksony aut w oddali, ale było w niej też coś wibrującego, mimo tych wszystkich wymienionych odgłosów. To była jedna z najfajniejszych zabaw, czasem do niej wracamy. Właśnie takiego zaciekawienia ciszą uczy książka „Trening ciiiszy dla dzieci”.
Więcej informacji o książce (w tym podgląd przykładowych ćwiczeń), znajdziecie na stronie Wydawnictwa Sensus.
Czego potrzeba, by zachęcić Dziecko do zachowania ciszy?
Dzieci mogą potrzebować wytłumaczenia, dlaczego cisza jest ważna, ale dzięki zabawom z książki mogą też chętniej jej spróbować. Istnieje możliwość, że nie każde Dziecko będzie zainteresowane danym typem ćwiczenia – jedne wolą aktywność ruchową, inne dadzą radę siąść przy stoliku i wykonać polecenie. Jednak tak jak wspominałam wyżej – przekrój rodzajów zabaw w książce „Trening ciiiszy dla dzieci” jest duży, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Ćwiczenia z książki mogą też być punktem wyjścia do dalszej eksploracji tematu, według upodobań danego Dziecka. Warto pamiętać, by do zabaw z ciszą przystąpić w odpowiednich warunkach – w cichym pomieszczeniu, bez rozpraszaczy, bez uczucia głodu, zmęczenia, pragnienia, itp. Wtedy zabawa na pewno będzie udana.
Książkę „Trening ciiiiszy dla dzieci” możecie zakupić tutaj.
Do usłyszenia już wkrótce!