Kalendarz adwentowy 2022 – papierowe domki DIY

Kalendarz adwentowy to dla mnie coroczne pole do eksperymentowania. Jest już naszą tradycją, że przygotowuję kalendarz własnoręcznie i za każdym razem jest to coś innego.

Jeśli jesteście ciekawi moich dotychczasowych „wyczynów” to odsyłam Was do naszych wcześniejszych adwenciaków (lista poniżej) – może któryś z nich zainspiruje Was do stworzenia własnoręcznie robionego kalendarza adwentowego. A w dzisiejszym wpisie pokażę Wam, jak krok po kroku stworzyłam nasz tegoroczny kalendarz w postaci papierowych domków.

NASZE WCZEŚNIEJSZE KALENDARZE:

 1. papierowe kwadraciki z zapisanymi na odwrocie aktywnościami w stylu „napijcie się kakao”
 2. papierowe torebeczki wypełnione różnymi upominkami dla mojej córki (np. akcesoriami do włosów, słodyczami, artykułami plastycznymi, itp.)
 3. papierowe paczuszki wypełnione pierniczkami
 4. papierowe choinki z mapami skarbów
 5. papierowe rozetki z zadaniami self-care
 6. papierowe koperty z puzzlami
Nasze poprzednie kalendarze adwentowe

NASZ TEGOROCZNY KALENDARZ ADWENTOWY Z PAPIEROWYMI DOMKAMI

W zeszłym roku zakochałam się w domkach świecznikach i zapragnęłam stworzyć zimową wioskę z papieru. Co ciekawe – te nasze papierowe domki świetnie nadają się na taki a-la świecznik. Nie mam na myśli pojemnika na prawdziwą świeczkę! Mam nadzieję, że nie muszę przypominać, że papier jest łatwopalny. Ale lampki led włożone do takiego domku wyglądają magicznie.

DO PRZYGOTOWANIA TEGO KALENDARZA ADWENTOWEGO POTRZEBOWAŁAM:

 • dwóch gotowych szablonów domków, które udostępniam do darmowego pobrania na dole tego wpisu
 • 24 arkuszy grubszego białego papieru A4 + 1 na numerki do drukarki (ja korzystałam z papieru o gramaturze 160g/m2 i okazał się wystarczający, dla porównania – zwykły papier xero ma gramaturę od 80 do 100g/m2).
 • dobrych nożyczek lub skalpela do wycinania
 • linijki
 • opcjonalnie łyżeczki, której można użyć do bigowania (patrz krok 2)
 • taśmy dwustronnej lub dobrego kleju, który nie rozmoczy papieru
 • numerków do kalendarza adwentowego z naszego zeszłorocznego szablonu (znajdziecie je na dole wpisu, do którego tu linkuję)
 • spinaczy ozdobnych do spięcia dachów (można je pominąć i zakleić dachy taśmą, ale dzięki spinaczom będzie łatwiej otwierać paczuszki)

CO MOŻNA WŁOŻYĆ DO KALENDARZA ADWENTOWEGO?

Kalendarz adwentowy można wypełnić rozmaitymi upominkami. U nas sprawdził się zarówno upominkowy misz-masz (trochę tego, trochę tamtego), jak i drobiazgi z jednej konkretnej kategorii. W kalendarzu adwentowym fajnie sprawdzają się:

 • zadania nastrajające świątecznie – np. takie
 • słodycze
 • pierniczki
 • puzzle (kupujemy puzzle, które mają minimum 24 kawałki i do każdej paczuszki wkładamy po 1-kilka puzzli – na święta mamy ułożony cały obrazek, u nas sprawdziły się puzzle ze świąteczną scenką)
 • figurki do szopki
 • artykuły plastyczne
 • zadania do stworzenia prac plastycznych
 • ozdoby świąteczne
 • playlista świątecznych piosenek
 • książki/opowiadania świąteczne
 • świąteczny misz-masz – po trochu z każdej powyższej kategorii

ADWENTOWE DOMKI KROK PO KROKU:

Z kalendarzami adwentowymi DIY jest ten kłopot, że zwykle pojedyncza paczuszka jest relatywnie łatwa do przygotowania, tyle że trzeba przygotować ich 24 sztuki. Dlatego polecam zacząć prace nad adwenciakiem DIY trochę wcześniej, żeby nie frustrować się presją czasu – wszak deadline jest ustalony – 1.12 zaczynamy odpakowywanie upominków.

Na papierowe domki poświęciłam kilka godzin z doskoku (godzinka jednego dnia, dwie drugiego – nie liczyłam dokładnie).

Pojedynczy domek składa się tak jak na załączonym filmiku. Poszczególne kroki opisałam pod nim.

KROK 1

Wytnij domek z wydrukowanego szablonu. Na dole tego wpisu udostępniam dwa różne szablony domków. Jeden wysoki, smukły, drugi niższy, bardziej przysadzisty. Można zbudować kalendarz z jednego typu domków, albo dowolnie mieszać proporcje obu. U nas jest to 9 domków smukłych i 15 domków niskich.

Każdy domek zawiera na szablonie malutki prostokącik, który może posłużyć jako odrys dla okienek. Okienka są opcjonalne – można je wyciąć, albo nie. Można wyciąć okienka tylko na niektórych domkach, jak u nas. Okienek może być dowolna ilość – u nas raz jest jedno okienko, innym razem dwa, a nawet trzy. Okienka wycinałam skalpelem, nadadzą się też ostre nożyczki, lub nożyk do papieru.

Domki wyglądają dobrze zarówno bez wyciętych okienek, jak i z nimi

KROK 2

Bigowanie i zginanie. Bigowanie to uprzednie złamanie papieru wzdłuż linii zgięcia. Jeśli zdarzało Ci się zginać grubszy papier i okazywało się, że zagięcie wyglądało nieestetycznie, bo od linii zgięcia rozgałęziały się takie brzydkie „pajączki”, to pozwól że zapoznam Cię z bigowaniem. Weź twardy, kanciasty przedmiot (nie może być ostry!) – nada się łyżeczka do herbaty (chodzi nam o jej uchwyt), tępa strona noża, skalpela, nożyczek, itp. Przejedź nim, najlepiej z pomocą linijki, wzdłuż linii zgięcia, po czym zegnij papier w tym miejscu. Przejeżdżając nieostrym, twardym przedmiotem po linii zgięcia tworzymy coś w rodzaju rowka. Z tym rowkiem papier powinien zgiąć się łatwo i czysto, bez wspomnianych „pajączków”.

KROK 3

Klejenie. Jeśli masz dobry klej, który nie rozmoczy papieru, użyj kleju – będzie szybciej. Ja musiałam zadowolić się taśmą dwustronną. Ale kleimy tylko 4 niewielkie obszary – na szablonach zaznaczyłam je delikatnie szarym kolorem. Znajdują się one przy ściankach i na spodzie. Po ich sklejeniu powstanie domek otwierany od góry. Górę też można skleić (np. jeśli nie masz ozdobnych spinaczy), ale jeśli pozostanie niesklejona, łatwiej będzie nam zapakować upominki i rozpakowywać je odpowiedniego dnia. Domek się nie zniszczy i będzie można wykorzystać go za rok.

KROK 4

Wykończenie, czyli numerowanie, wypełnianie i spinanie. Do ponumerowania domków wykorzystałam nasze zeszłoroczne numerki, wypełniłam je wierszykami wskazującymi, gdzie szukać upominku, spięłam spinaczami ozdobnymi, ale opcji wykończenia jest znacznie więcej. Domki można np. pomalować farbkami, mazakami, oprószyć brokatem… Do środka można zapakować drobiazgi, zadania, itp (patrz lista powyżej). Można je postawić na półce, albo zawiesić na niteczka na gałązce. Ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia 😊

LICENCJA

Pliki szablonów domków oddaję do pobrania za darmo, ale TYLKO do użytku prywatnego! Nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie (zarobkowe) zarówno samego pliku, jak i wydruków z niego powstałych. Ani plik, ani treści w nim zawarte nie mogą również służyć do stworzenia materiałów komercyjnych.

Jednocześnie zezwalam na nieodpłatne wykorzystanie szablonów domków do celów edukacyjnych, np. podczas zajęć w Przedszkolu czy Szkole, ale proszę o wiadomość z informacją na adres kontakt@mamadesigner.pl (informacji tej używam do celów statystycznych).

Pliki udostępniam za darmo, jednak osoby, które mają ochotę mnie wesprzeć finansowo, mogą postawić mi wirtualną kawę na buycoffee.to/mamadesignerpl/ (nie trzeba logować się w serwisie).

Zainteresowanych zakupem licencji komercyjnej proszę o kontakt pod adresem kontakt@mamadesigner.pl.

LINK DO POBRANIA DOMKÓW

Poniżej znajdziecie wszystkie szczegóły wydruku, a także link do pobrania darmowego pliku.

Szczegóły wydruku:

 • Rodzaj pliku: .jpg
 • Format pliku: A4
 • Kolorystyka: skala szarości
 • Zalecana grubość papieru: grubszy (np. z bloku technicznego, albo kupowany w ryzach np. o gramaturze 160-250g/m2)
 • Rodzaj wydruku: jednostronny
 • Ilość stron do wydruku: 2×1 strona

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *