Kalendarz adwentowy DIY

W moim domu rodzinnym nie mieliśmy tradycji kalendarza adwentowego. Z jego koncepcją spotkałam się relatywnie niedawno, a rok temu przygotowałam swój pierwszy własny kalendarz i przepadłam. 🙂

W zeszłym roku na pomysł przygotowania własnego kalendarza adwentowego wpadłam dość późno, bo 31 listopada. 😉 Wieczorem zasiadłam do stołu i zmajstrowałam „na szybko” etykietki z dołączonymi zabawnymi i inspirującymi hasłami – na każdy dzień inne. Wyszło na prawdę fajnie. Kiedy mąż musiał wyjechać na kilka dni w delegację, wysyłałyśmy mu z córką smsy z hasłami z danego dnia. Poczułam, że chcę, aby ta tradycja została z nami na dłużej.

Do przygotowania tegorocznego kalendarza adwentowego zaczęłam przygotowywać się znacznie wcześniej. O tym, jaki to ma być kalendarz wiedziałam już w grudniu ubiegłego roku, a pierwsze etapy produkcji zaplanowałam na listopad! Wymarzyłam sobie kalendarz adwentowy dedykowany mojej córce. Taki z 24 paczuszkami, zawierającymi drobne upominki, trochę słodyczy i pewne wskazówki dotyczące głównego, podchoinkowego prezentu. 😉 W listopadzie gromadziłam upominki. Można było sprawę załatwić w ciągu jednych zakupów, ale ja chciałam wyszukać takie drobiazgi, które sprawiłyby jej mnóstwo radości.

Mając 24 drobne upominki zasiadłam do lepienia torebek i projektowania naklejek z datą. Wtedy też olśniło mnie, że przecież mogę podzielić się sposobem wykonania naszego kalendarza tutaj, z Wami. 🙂

Do przygotowania kalendarza adwentowego będą potrzebne:

  • 24 drobne upominki (to może być cokolwiek, co sprawi obdarowanemu radość – od słodyczy, przez małe gadżety, aż po ręcznie robione prezenciki)
  • 24 arkusze papieru, w formacie A4 (poniżej podam przepis na wykonanie torebeczki z arkusza A4 – o ile na prezent wybrałaś/eś drobne upominki, to spokojnie zmieszczą się one w takiej torebce. Ja miałam problem z upchnięciem trzech zabaweczek, więc dla nich przygotowałam trochę większe torebki, ale korzystałam z tej samej metody – tylko arkusz był większy). Arkusze mogą być tego samego koloru lub w różnych kolorach – to już kwestia wizji autora. Wskazówka: im mniejsza gramatura papieru, tym łatwiej uformować z niego torebkę, a ponieważ nie zależy nam na wytrzymałości, bo w środku będą znajdować się drobiazgi, to polecam papier o gramaturze ok. 80-100 g/m2
  • arkusz papieru samoprzylepnego do wydrukowania tych 24 naklejek (potrzebna będzie również sprawna drukarka ;P)
  • klej do papieru
  • nożyczki (jeśli tak jak ja wycinasz arkusze A4 z większego formatu – ja wycięłam 24 arkusze z rolki papieru do pakowania. Nożyczki przydadzą się także do wycięcia naklejek)
  • linijka
  • ołówek
  • dwa długie, zimowe wieczory do spokojnego, pełnego relaksu klejenia torebek i pakowania upominków 😉 (polecam jazzowe aranżacje kolęd, zimową herbatę i niech ktoś się zajmie dziećmi – jeszcze zdążycie ;P)

Jak zrobić torebkę na upominek do kalendarza adwentowego?

Krok 1: Pierwsze klejenie

Na dłuższym brzegu arkusza odmierzamy z jednej strony 1,5 cm – zaznaczamy.

To samo robimy na drugim długim brzegu – po tej samej stronie.

Zaznaczenia wskażą nam, w którym miejscu zagiąć arkusz wzdłuż krótszego brzegu, by uzyskać 1,5-centymetrową zakładkę.

Pozostałą część arkusza (nie licząc zakładki), zginamy w połowie, wzdłuż krótszych brzegów.

Zakładkę smarujemy klejem do papieru.

Sklejamy zakładkę i arkusz, zgięty na pół.

Krok 2: Nadajemy głębokość

Na krótszym brzegu poskładanego arkusza odmierzamy 2,5 cm – zaznaczamy.

Zaznaczenia robimy na obu krótszych brzegach, po obu stronach (prawej i lewej).

Zaginamy dłuższy brzeg arkusza według wskazań zaznaczeń. Zaginamy arkusz najpierw do przodu, a potem odginamy go do tyłu.

To samo robimy wzdłuż drugiego, dłuższego brzegu.

Rozkładamy zagięcia – po lewej i po prawej stronie, wzdłuż dłuższych brzegów powinniśmy mieć po trzy zagięcia. Środkowe zagięcie wpychamy do wnętrza – robimy tak zarówno z prawej, jak i z lewej strony.

Po wepchnięciu środkowych zagięć do środka powinniśmy uzyskać wąski arkusik. Możemy przygnieść dłonią powstałe zagięcia.

Krok 3: Czas na dno…

Na dłuższym brzegu wąskiego arkusika odmierzamy 4 cm – tylko po jednej stronie.

Takie samo zaznaczenie robimy wzdłuż drugiego dłuższego brzegu.

Zginamy arkusz według wskazań zaznaczeń – do przodu odginamy do tyłu.

Rozprostowujemy zagięcie. Na powstałym małym prostokącie zaginamy jego zewnętrzny wierzchołek do środka, tak by zagięcie utworzyło trójkąt.

To samo robimy przy drugim zewnętrznym wierzchołku.

Rozprostowujemy zagięcia. Stawiamy torebkę zagięciami do góry i delikatnie wpychamy bok do wnętrza torebki tak,…

… by w powstało coś w rodzaju zagięcia koperty.

Powtarzamy czynność wepchnięcia boku do wnętrza torebki z drugiej strony.

Zagięcie gotowe.

Krok 4: Ostatnie klejenie

Smarujemy wewnętrzną stronę zagięć klejem. Najpierw jedno skrzydło…

… potem drugie.

Delikatnie zamykamy pierwsze skrzydło na dnie torebki.

Domykamy drugie skrzydło. Nie dociskamy.

Odwracamy torebkę dnem na dół, wkładamy rękę do wnętrza torebki i dociskamy palcami dno, tak, żeby wszystkie płaszczyzny posmarowane klejem miały szansę się skleić.

Gotowe.

Krok 5: Prezent i naklejka

Do torebki wrzucamy upominek.

Zaginamy górny otwór torebki.

Zaklejamy torebkę naklejką, którą możecie pobrać pod tym linkiem.

Cieszymy się, że mamy gotowy jeden z 24 upominków 😉

Powtarzamy całość jeszcze 23 razy 😉

Kiedy wszystkie upominki zostaną już zapakowane, torebeczki możemy ładnie zaaranżować w dostępnej przestrzeni. Ja wybrałam półki wiszące w pokoju córki – tymczasowo zabrałam z nich pozostałe rzeczy, poukładałam na nich prezenty i przyozdobiłam całość akcentami zimowo-świątecznymi – dekoracja sama w sobie!

Teraz pozostało nam już tylko odliczać dni do Świąt, przy okazji odpakowując codziennie po jednym drobiazgu. 🙂

LICENCJA

Pliki naklejek na torebki adwentowe oddaję do pobrania za darmo, ale TYLKO do użytku prywatnego! Nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie (zarobkowe) zarówno samych plików, jak i wydruków z nich powstałych. Ani pliki, ani treści w nich zawarte nie mogą również służyć do stworzenia materiałów komercyjnych.

Jednocześnie zezwalam na nieodpłatne wykorzystanie naklejek na torebki adwentowe do celów edukacyjnych, np. podczas zajęć w Przedszkolu czy Szkole, ale proszę o wiadomość z informacją na adres kontakt@mamadesigner.pl (informacji tej używam do celów statystycznych).

Pliki udostępniam za darmo, jednak osoby, które mają ochotę wesprzeć mnie finansowo, mogą postawić mi wirtualną kawę na buycoffee.to/mamadesignerpl/ (nie trzeba logować się w serwisie).

Zainteresowanych zakupem licencji komercyjnej proszę o kontakt pod adresem kontakt@mamadesigner.pl.

LINK DO POBRANIA NAKLEJEK NA TOREBKI ADWENTOWE

To jak, kto robi w tym roku kalendarz adwentowy? Te gotowe też są super. A może nie znaliście tej tradycji, jak ja jeszcze kilka lat temu? Dajcie znać w komentarzach.

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *