Recenzja książki „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” autorstwa Łukasza Wojtasika

W dzisiejszych czasach Internet jest już nieodłącznym elementem życia naszych dzieci. Dlatego jako rodzice i opiekunowie musimy zadbać o to, aby młodzi użytkownicy sieci byli świadomi zarówno jej zalet, jak i potencjalnych zagrożeń. Książka „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” autorstwa Łukasza Wojtasika to doskonałe narzędzie edukacyjne, które w przystępny sposób wprowadza dzieci w świat bezpiecznego korzystania z Internetu.

Okładka książki „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet”
Kolorowa okładka książki „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” autorstwa Łukasza Wojtasika, z ilustracjami Macieja Łazowskiego. Na ilustracji widnieje czwórka bohaterów Sieciaków na tle ekranu z symbolem nieskończoności oraz czarne sylwetki Sieciuchów na pierwszym planie. Obok książki znajduje się kubek herbaty, klawiatura oraz kolorowe puzzle w kształcie hasztagów.

„Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” to książka, na którą trafiłam całkiem przypadkiem, a potem kolejno odkrywałam jej ogromny potencjał edukacyjny. Jest to pierwsza z czterech części przygód drużyny Sieciaków i wstęp do wielu edukacyjnych rozmów o bezpieczeństwie dzieci w Internecie.

CZEGO DOWIECIE SIĘ Z TEJ RECENZJI?

  • Co znajdziemy w książce „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet”?
  • Edukacyjny charakter książki i serwis Sieciaki.pl
  • Dla kogo jest ta książka?
  • Moje spojrzenie

Co znajdziemy w książce „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet”?

Głównymi bohaterami książki jest czwórka przyjaciół: Ajpi, Netka, Spociak i Kompel. Dwie dziewczyny, dwóch chłopaków – uczniowie klasy 6A, którzy tworzą drużynę Sieciaków. Ich misją jest walka z Sieciuchami: Bełkotem, Kradziejem, Kłamaczem i Śmieciuchem, pod wodzą Czystego Zła. Wymienione Sieciuchy symbolizują różne zagrożenia czyhające na dzieci w Internecie, takie jak spam, kradzież danych, dezinformacja czy niechciane treści.

Fabuła skupia się na próbach Sieciuchów przejęcia kontroli nad siecią oraz działaniach Sieciaków, którzy starają się im w tym przeszkodzić. Jednocześnie uczą czytelników, jak unikać niebezpieczeństw online. Na 125 stronach znajdziemy wciągającą historię dzieciaków z podstawówki, które w świadomy sposób korzystają z dobrodziejstw technologii i pokazują nam, jak i my możemy to robić.

Książka wzbogacona jest czarno-białymi ilustracjami autorstwa Macieja Łazowskiego, które doskonale oddają klimat opowieści, dodają jej charakteru i pomagają młodym czytelnikom lepiej zrozumieć przedstawione sytuacje. A luźny i przystępny język sprawia, że treść książki przyswaja się łatwo i przyjemnie.

Otwarta książka na stronie tytułowej z napisem „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” oraz informacją o autorze, Łukaszu Wojtasiku, i ilustratorze, Macieju Łazowskim. W dolnym rogu znajduje się logo „MAMAdesigner”. Na biurku widać herbatę, klawiaturę i kolorowe klocki.
Otwarta książka na stronie ze spisem treści, który zawiera tytuły rozdziałów, takie jak „W sieci”, „Plan Czystego Zła” czy „W siedzibie Sieciuchów”. Obok książki leżą kolorowe klocki, kubek herbaty i klawiatura komputerowa.

Edukacyjny charakter książki i serwis Sieciaki.pl

Autor, Łukasz Wojtasik, od ponad 20 lat zajmuje się bezpieczeństwem dzieci w sieci. Jest pomysłodawcą projektu Sieciaki.pl oraz autorem wielu kampanii edukacyjnych na rzecz bezpiecznego internetu. Stąd też w książce „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” w przystępny sposób przekazuje dzieciom wiedzę na temat zagrożeń online oraz sposobów ich unikania. Poprzez dynamiczną akcję i angażującą fabułę, młodzi czytelnicy uczą się rozpoznawać niebezpieczeństwa oraz reagować na nie w odpowiedni sposób.

Na stronie Sieciaki.pl znajdziemy szereg materiałów wspierających skierowanych zarówno do dzieci (animacje, gry, słuchowisko), jak i do nauczycieli (scenariusze lekcji) czy rodziców (książki, porady). „Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” to dopiero wstęp do całego pakietu edukacyjnych materiałów, a jednocześnie zwarta i zamknięta propozycja.

Dla kogo jest ta książka?

Rekomendowany wiek Czytelników pierwszej części to 7-12 lat (druga część rekomenduje 9-12, trzecia i czwarta 7+). Jak można się domyślić, jest to moment, w którym dzieci w zdecydowanej większości korzystają już z Internetu (jeśli jeszcze nie w domu, to na pewno w szkole).

Moja 9-letnia córka wciągnęła się w fabułę w mgnieniu oka, namawiała mnie na czytanie kolejnych rozdziałów. Bo zdecydowanie polecam czytać książkę wspólnie, tak żeby móc na bieżąco rozmawiać o wszystkich wątpliwościach i pytaniach, które się pojawią. Zresztą jestem pewna, że sami rodzice wiele się z niej dowiedzą.

Otwarta książka ukazująca stronę z czarno-białymi ilustracjami przedstawiającymi bohaterów Sieciaków oraz stronę z tekstem dotyczącym bezpieczeństwa w sieci. Obok książki znajdują się kolorowe klocki w kształcie hasztagów oraz kubek herbaty.

Moje spojrzenie

„Sieciaki. Misja: Bezpieczny Internet” to wartościowa książka, która w ciekawy sposób łączy elementy przygodowe z edukacyjnymi. Dzięki temu dzieciaki łatwo mogą utożsamić się z głównymi bohaterami i chcieć być jak one. To z kolei jest doskonałym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz świadomego poruszania się w świecie cyfrowym. Polecam ją wszystkim rodzicom, nauczycielom oraz opiekunom, którzy chcą wprowadzić dzieci w tematykę bezpieczeństwa online w sposób angażujący i zrozumiały.

Swój egzemplarz książki zakupiłam w empiku tutaj (nie jest to współpraca, ani link afiliacyjny).

Do usłyszenia już wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *