„Nowe cyfrowe dzieciństwo” Jordana Shapiro – recenzja książki

Postanowiłam poszerzyć swój zbiór książek związanych z edukacją cyfrową i od czasu do czasu podzielić się z Wami recenzją wybranej pozycji. Niedawno miałam okazję przeczytać książkę „Nowe cyfrowe dzieciństwo” autorstwa Jordana Shapiro. To książka, która skierowana jest do rodziców i nauczycieli próbujących nawigować w nowoczesnym, pełnym technologii i wyzwań z nią związanych świecie tak, by dobrze poprowadzić przez niego dzieci.

CZEGO DOWIECIE SIĘ Z TEJ RECENZJI?

Kim jest Jordan Shapiro – autor książki „Nowe cyfrowe dzieciństwo”?

Jordan Shapiro jest uznanym na świecie amerykańskim autorem i badaczem, który wykłada w Temple University w Filadelfii. W latach 2012-2017 pisał dla Forbes na temat globalnej edukacji, cyfrowej zabawy i życia rodzinnego. W swojej pracy porusza się właśnie po takich tematach jak rodzicielstwo, edukacja, płeć i technologia. Dostarcza narzędzi i technik, które pomagają dzieciom rozwijać się w cyfrowej rzeczywistości.

Co znajdziemy w książce „Nowe cyfrowe dzieciństwo”?

„Nowe cyfrowe dzieciństwo” wydawnictwa Mamania, to dla niektórych prowokująca książka, która wrzuca nas w cyfrowy krajobraz współczesnego dzieciństwa. Prowokujące może zdawać się to, że autor nie wypiera rzeczywistości i bez ogródek przedstawia jak technologia staje się nierozerwalną częścią życia naszych dzieci, porównując ten proces do wcześniejszych wielkich rewolucji technologicznych – wynalezienia pisma, czy druku.

Książka podzielona została na 12 rozdziałów, objętych w 4 główne części – MY, RODZINA, SZKOŁA i SPOŁECZEŃSTWO, czyli świat naszych dzieci. W książce znajdziemy mnóstwo praktycznych porad, jak efektywnie wychowywać i edukować je tym nowym dla nas świecie, pełnym technologii.

Bardzo chciałabym być takim rodzicem dla swojego dziecka.

Shapiro podkreśla np. znaczenie wspólnej zabawy w świecie cyfrowym, co może wzmacniać więzi rodzinne i wspierać rozwój społeczny dzieci. Autor nie tylko analizuje, jak gry wideo mogą służyć jako narzędzie edukacyjne, ale także jak technologia może stymulować kreatywność i innowacje u dzieci.

Jednym z kluczowych tematów jest równowaga między aktywnościami online i offline oraz budowanie cyfrowej tożsamości, a nawet cyfrowego obywatelstwa. Są to wyzwania przed którymi właśnie staję, jako mama 8-letniej dziewczynki zainteresowanej grami komputerowymi i video na Youtube Kids. Ale tak jak Shapiro w swojej książce sugeruje, aby dzieci wykorzystywały technologie do tworzenia własnych treści, co może rozwijać ich kreatywność i innowacyjność, tak i my w naszym domu potrafimy zachęcić Młodą do twórczego używania technologii, na przykład do programowania. Bo przecież dzieci i tak korzystają już z rozwiązań technologicznych w szkole, a autor książki rekomenduje korzystanie z aplikacji edukacyjnych, interaktywnych podręczników i innych cyfrowych narzędzi i zaznacza, że mogą one wzbogacić proces nauki.

Moje spojrzenie na książkę „Nowe cyfrowe dzieciństwo”

Co jest najważniejsze dla mnie, to że książka jest głosem przeciwko technofobii. Zachęca ona do przemyślenia naszego własnego podejścia do czasu spędzanego przed ekranem. Shapiro obala mity związane z technologią, podkreślając, że zdrowe, zintegrowane życie obejmuje zarówno cyfrowe, jak i analogowe aspekty. Nie jest to więc typowy do niedawna „straszak”, który przedstawia gry i Internet jako źródło całego zła.

Moim zdaniem „Nowe cyfrowe dzieciństwo” to lektura obowiązkowa dla każdego rodzica, który chce po pierwsze lepiej zrozumieć, jak technologia faktycznie wpływa na dzisiejsze dzieci oraz po drugie, jak właśnie oni mogą przygotować swoje dzieci na przyszłość pełną technologii, ucząc je jednocześnie bezpiecznego i efektywnego korzystania z cyfrowych narzędzi. Książka oferuje inspirujący i pozytywny obraz współczesnych dzieci, które będą gotowe stworzyć świat postępowy, różnorodny i wspaniały.

Mam nadzieję, że ten opis zachęci Was do sięgnięcia po tę książkę i zgłębiania tematu nowoczesnego wychowania w erze cyfrowej.

Do usłyszenia już wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *