Porozmawiajmy o grach – kim są VTuberzy?

Cześć! Dziś w serii Porozmawiajmy o grach poruszymy temat VTuberów, który z pewnością zainteresuje wielu z Was, zwłaszcza tych, którzy śledzą nowinki ze świata gier i technologii.

Obraz powstał z elementów pochodzących z serwisu Freepik (tego i tego), a także z serwisu Wikipedia

Dla przypomnienia: Porozmawiajmy o grach to cykl wpisów na moim blogu, w którym omawiam przeróżne zagadnienia związane z grami (i nie tylko). Jako pasjonatka gier, projektantka grafiki do gier, matka i graczka staram się przybliżyć Wam różnorodne aspekty tego fascynującego świata oraz podjąć dyskusję na ich temat.

Dziś przedstawiam Wam pojęcie VTuberów – kim są i czy należy się ich obawiać?

Kim są VTuberzy?

VTuberzy, czyli Virtual YouTubers, to osoby tworzące treści na YouTube przy użyciu wirtualnych awatarów. Zamiast pokazywać swoje prawdziwe twarze, korzystają z zaawansowanej technologii animacji 3D i motion capture, aby animować cyfrowe postacie, które reprezentują ich w wirtualnym świecie.

Jak to działa?

VTuberzy używają specjalnego oprogramowania do śledzenia ruchów twarzy i ciała. Dzięki temu ich awatary mogą naśladować ich mimikę, gesty i ruchy w czasie rzeczywistym. Najbardziej znane narzędzia to Live2D i Vroid Studio, które umożliwiają tworzenie i animowanie postaci w trzech wymiarach.

Dlaczego VTuberzy są popularni?

Pierwsi VTuberzy pojawili się już w 2011 roku, ale od 2016 roku zdobywają popularność dzięki swojej kreatywności i unikalnemu podejściu do tworzenia treści. Ich wirtualne postacie pozwalają na większą swobodę w wyrażaniu siebie, a także na zachowanie prywatności. Dodatkowo, mogą wcielać się w różne role, co czyni ich kanały bardziej interesującymi i różnorodnymi. Wizerunek VTuberów często jest utrzymany w stylu kawaii, który sam w sobie jest niezwykle popularny.

VTuberzy a gry

Wielu VTuberów specjalizuje się w streamowaniu gier wideo. Ich awatary dodają nowy wymiar do tradycyjnych streamów gamingowych, czyniąc je bardziej dynamicznymi i interaktywnymi. Często organizują także sesje Q&A, w których ich widzowie mogą zadawać pytania i wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym.

Przykłady znanych VTuberów

Najbardziej znane postacie VTuberów to Kizuna AI, która jest uznawana za pionierkę tego trendu, oraz VTuberzy z grupy Hololive, którzy zdobyli ogromną popularność na całym świecie. Każdy z nich ma unikalny styl i osobowość, co przyciąga różnorodną widownię.

Kizuna AI

Potencjalne zagrożenia i jak się przed nimi ustrzec?

Chociaż koncepcja VTuberów oferują wiele korzyści, istnieją również pewne zagrożenia. Anonimowość może prowadzić do niewłaściwego zachowania, a czasami trudności w identyfikacji tożsamości mogą być wykorzystane do oszustw. A spędzanie nadmiernej ilość czasu przed ekranem i śledzenie poczynań gwiazd VTube może w pewnym momencie negatywnie wpływać na zdrowie.

Aby ustrzec się przed tymi potencjalnymi zagrożeniami:

  • powinniśmy kontrolować czas spędzany przed ekranem. Możemy np. ustalić limit dziennego czasu poświęcanego na oglądanie treści VTuberów.
  • powinniśmy sprawdzaj źródła i upewnić się, że treści oglądane przez dzieci pochodzą z wiarygodnych i bezpiecznych źródeł.
  • warto też porozmawiać z dziećmi o tym, co oglądają, aby zrozumieć ich zainteresowania i ewentualnie wyłapać niepokojące treści. Ten punkt polecam z całego serca, u nas bardzo się to sprawdza i w duchu trzymam kciuki za to, żeby Młoda jak najdłużej dopuszczała mnie do swojego wirtualnego świata, a jest on fascynujący.

Podsumowanie

VTuberzy to bardzo ciekawe zjawisko, które pokazuje jak technologia może zmieniać sposób tworzenia i konsumowania treści cyfrowych. Ich wirtualne postacie wprowadzają nową jakość do świata gier i rozrywki online, a ich rosnąca popularność świadczy o tym, że wirtualna rzeczywistość ma przed sobą potencjalnie świetlaną przyszłość. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego balansu i dbaniu o bezpieczeństwo w sieci.

Czy interesują Was inne aspekty świata gier i technologii? Zachęcam do pozostawienia komentarzy i śledzenia kolejnych wpisów w serii Porozmawiajmy o grach!

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *