Dziś mam dla Was kolejny wpis z cyklu „czym MAMAdesigner zarabia na chleb”, czyli wpis o grach. Gra moi drodzy to bardzo szerokie pojęcie, bo przecież grą jest skakanie po narysowanych kredą kwadratach na chodniku, układanie kart w odpowiedniej kolejności, przesuwanie pionków na planszy, przerzucanie piłki nad siatką, czy klikanie w przyciski urządzenia, żeby wywołać reakcje avatara na ekranie.
Czy jeśli powiem Wam, że pracuję jako projektantka casualowych gier indie na urządzenia mobilne, to coś Wam to powie? 😀
Spróbujmy sobie zatem te wszystkie rodzaje gier uporządkować. Od razu zaznaczę, że nie jest to żadne opracowanie naukowe. Jest to raczej próba poukładania pewnego zakresu informacji, żebyśmy zorientowali się, jak fascynującym światem jest świat gier.
Za Wikipedią gra to czynność o ustalonych zasadach. Myślę, że taka definicja gry daje nam również odpowiedź na pytanie, czemu lubimy gry? Wyobrażacie sobie świat, który funkcjonuje według zasad? Mam na myśli, że faktycznie funkcjonuje według zasad, a nie że zasady sobie, a życie sobie. Wiem z autopsji, że niektórym ludziom zasady bardzo ułatwiają egzystencję. Z grą jest o tyle ciekawie, że wchodząc do niej decydujemy się na zaakceptowanie istniejących zasad. W życiu to już nie tak łatwo, bo często spotykamy się z absurdalnością wykluczających się praw, ze zmianami zasad, itd.
No więc mamy te nasze super „zasadnicze” gry, które dodatkowo definiowane są jako forma rozrywki. A kto nie lubi rozrywki? Tzn. może ktoś nie lubi, nie chcę generalizować. Jeśli ktoś nie lubi to spoko – w grę grać nie musi.
Natomiast jeśli ktoś się zdecyduje, to gier mamy do wyboru do koloru…
Gry – podział ze względu na rzeczywistość:
- gry w świecie realnym
- gry wirtualne
- gry w rozszerzonej i/lub mieszanej rzeczywistości
Do gier w świecie realnym możemy zaliczyć zarówno grę w piłkę nożną na rzeczywistym boisku z faktycznymi graczami, jak i karcianego pasjansa. Czy taki podział cokolwiek nam rozjaśnia?
I o ile raczej nie będziemy mieć problemu z rozgraniczeniem gier w świecie rzeczywistym od tych wirtualnych, to czy orientujemy się już w subtelnościach rzeczywistości rozszerzonej? Wszelkie hologramy, cyfrowe nakładki na obrazy rzeczywiste serwowane przez specjalne urządzenia, jak gogle do rzeczywistości rozszerzonej otwierające nowy świat pełen potencjału, ale i wyzwań.
To może podzielmy te wszystkie realne, wirtualne i wirtualno-realne gry ze względu na ilość graczy potrzebnych do zagrania.
Gry – podział ze względu na ilość graczy:
- gry jednoosobowe
- gry wieloosobowe (dwu i powyżej)
- gry zespołowe
A dalej – w tych wszystkich rozgrywkach może trzeba będzie współpracować, a może wręcz przeciwnie – grać „przeciwko” sobie. Może zadania do wykonania będą unikalne i jednorazowe, a może będziemy potrzebowali powtarzać jakąś okrojoną sekwencję wielokrotnie. Jak to podzielić?
Z grami komputerowymi, czy może bardziej ogólnie – wirtualnymi jest o tyle łatwiej, że propozycji podziału jest wiele… i o tyle trudniej jednocześnie. Chyba nie ma mowy o znalezieniu jednego, skończonego, kompletnego podziału dla wszystkich produkcji, które zostały wydane.
GRY WIRTUALNE
Ze względu na sprzęt potrzebny do grania w gry wirtualne możemy podzielić je na:
- gry komputerowe
- gry mobilne (smartfony, smartwatche)
- gry konsolowe
- gry na automaty
- gry na VR (headset)
Ze względu na losowość rozgrywki i to od czego zależy postęp w grze, gry wirtualne możemy podzielić na:
- gry losowe
- gry logiczne
- gry zręcznościowe
- gry mieszane
I teraz dochodzimy do najtrudniejszego momentu, czyli podziału na gatunki… W wielu opracowaniach spotkałam się z wieloma różnymi podziałami.
Ze względu na gatunek, gry wirtualne możemy podzielić na:
- gry strategiczne
- gry RPG (Role Playing Game), które niekiedy stawiane są na równi z grami fabularnymi, ale… to nie jest to samo, a zatem…
- gry fabularne
- strzelanki, w tym FPS (First Person Shooter)
- skoro strzelanki to czemu nie bijatyki
- gry przygodowe
- gry akcji
- wyścigi
- symulatory
- gry logiczne
- gry karciane
- MMO (Massive Multiplayer Online)
- sportowe
- gry platformowe
- gry edukacyjne
- gry muzyczne
- gry planszowe w wersji cyfrowej
- wirtualne farmy
- gry kasynowe
Jestem pewna, że to nie wszystko i że wiele tytułów można przypisać do więcej niż jednej grupy. Myślę, że właśnie dlatego tak trudno ustalić jednolity podział.
A przecież to nie wszystkie rodzaje klasyfikacji, bo np. …
Gry wirtualne ze względu na wielkość produkcji i inwestowany w nie budżet możemy podzielić na:
- gry AAA (Triple-A), czyli hity wydawnicze z ogromnymi budżetami i teoretycznie bardzo wysoką jakością
- gry indie, czyli gry tworzone przez niezależne studia gier – zwykle z bardzo małymi budżetami
- wszystko pomiędzy AAA i indie
Możemy też podzielić gry według czasu rozgrywki…
Gry wirtualne ze względu na czas poświęcony rozgrywce dzielimy na:
- gry długie
- gry casualowe (codzienne – łatwe, zabierające mało czasu w ramach jednej rozgrywki)
- gry hyper-casual (bardzo łatwe, bardzo krótkie w ramach jednej rozgrywki).
Dzielić i grupować mogłabym pewnie jeszcze długo, ale w powyższych zestawieniach padło sporo terminów, z którymi możecie spotkać się zagłębiając się w świat gier wirtualnych. Mam nadzieję, że tym mniej zorientowanym taki wykaz pomoże skojarzyć co do czego, a tych bardziej rozeznanych zapraszam do komentowania, jeśli gdzieś się pomyliłam, albo czegoś nie uwzględniłam.
Ja sama w tej branży zajmuję się projektowaniem takich króciutkich, łatwych gierek, w które można zagrać albo na komputerze, albo na urządzeniu mobilnym. Nie są to ogromne produkcje, bo pracuję dla niezależnego dwuosobowego studia (wcześniej pracowałam nad projektami casualowych gier w korporacji), ale na swoim koncie mam różne gatunki. Fascynuje mnie tworzenie gier edukacyjnych, choć prywatnie uważam, że wiele nie-edukacyjnych gier ma w sobie ten aspekt.
Jeśli chcecie zobaczyć część mojego portfolio gier, to zapraszam Was na stronę wspomnianego studia – Enclave Games.
A wszystko o grach na MAMAdesigner znajdziecie tutaj: GRY NA MAMAdesigner.
Do usłyszenia wkrótce!
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ: