Porozmawiajmy o grach – czym jest gameplay?

Mam ogromną ochotę porozmawiać z Wami o grach mobilnych w trochę inny sposób niż to się zazwyczaj robi. Nie będę namawiać Was tu do podzielenia się Waszymi rekordami w Angry Birds, czy pytać ile godzin dziennie gracie w Farm Heroes Saga, chociaż jeśli chcecie się podzielić, to chętnie poczytam o tym w komentarzach 😁 Chciałabym przybliżyć Wam ciekawostki o grach z punktu widzenia twórcy takowych i zainspirować Was do szerszego spojrzenia na gry.

Jakiś czas temu opowiadałam Wam o skomplikowanym świecie rodzajów rozgrywek. W tym poście na Instagramie przedstawiłam Wam definicję samej gry, a tu króciutko opowiadałam o gamifikacji.

Mam więcej takich tematów. Dziś np. na tapet wjedzie pojęcie gameplay.

Czym jest gameplay?

Gameplay to inaczej rozgrywka, jest to właściwie samo sedno gry. Wszystkie elementy, dzięki którym możemy wykonywać w grze poszczególne zadania i czerpać z niej przyjemność, cały wachlarz dostępnych narzędzi, bonusów, zasad, zadań, itp.

Gameplay może być pojedynczą rozgrywką i/lub dłuższą grą złożoną z mniejszych fragmentów.

W dużych tytułach gameplay ciągnie się przez całą fabułę, ale jest też pojedynczą misją do wykonania. W mobilnych grach casualowych możemy spotkać się zarówno z pojedynczą, krótką rozgrywką (np. w grze Tetris), z rozbudowanym światem, w którym ciągle jest coś do zrobienia (np. EverMerge), jak i z oboma typami na raz (np. Farm Heroes Saga).

Casualowe gry mobilne często charakteryzują się wyraźnie wyznaczonymi krótkimi pojedynczymi rozgrywkami, po to aby gracze mogli grywać w nie w każdym momencie dnia i w każdym możliwym miejscu (np. w komunikacji miejskiej).

Jedna gra – różne rodzaje rozgrywek

Poniżej zobaczyć możecie obrazy ze wspomnianej już Farm Heroes Saga od King.com Ltd. i przykład występowania różnego rodzaju gamepla’a w jednej grze:

Rozgrywka złożona z kolejnych poziomów

Pojedynczy poziom – pojedyncza, krótka rozgrywka.

Ultra-krótkimi, niezwykle łatwymi do rozegrania grami są gry nazywane hyper-casual.

Grywacie w casualowe, albo hyper-casualowe mobilne rozgrywki? W jakich miejscach najczęściej? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *