Kosmiczni listonosze – gra planszowa do samodzielnego wydruku

W dzisiejszym wpisie oddaję w Wasze ręce uroczą grę planszową – Kosmiczni Listonosze. Historia jej powstania to opowieść o determinacji i sprycie, a sama gra to lekka i przyjemna rozgrywka dla całej rodziny. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszam do dalszej części wpisu.

Słowem wstępu wyjaśnię (albo przypomnę, tym którzy już to wiedzą) – jestem zawodową projektantką grafiki, a ta strona to jeden z wielu moich projektów. Na co dzień tworzę grafikę do gier mobilnych studia Enclave Games. Ten wstęp to dlatego, że cała historia powstania dzisiejszej gry jest efektem mojej pracy w Enclave Games właśnie.

HISTORIA POWSTANIA GRY

Przenieśmy się w czasie do roku 2015. Razem z moim mężem bierzemy udział w maratonie robienia gier – Global Game Jam. Zmagamy się z bardzo niewdzięcznym tematem, brzmiącym „What do we do now?” Serio! Weź tu człowieku wymyśl grę na taki temat i zrób ją w 48h.
Po intensywnej burzy mózgów wpadamy na pomysł… Udzielam nawet wywiadu dla lokalnej telewizji, w którym objaśniam, o co będzie chodziło w naszej grze…

Na Jam’ie powstaje podstawowa wersja gry, czyli demo. Zaintrygowanych odsyłam tu – nawet działa (link do gry znajdziecie na samym dole).

Z eventu wracamy z mocnym postanowieniem dokończenia gry. I tak ją kończymy do teraz…

To nie jedyny projekt, który utknął na jakimś tam wstępnym etapie i musiał ustąpić miejsca innym – ważniejszym. To częste w tej branży. A moja praca bywa w tym aspekcie całkiem frustrująca, bo zwykle pierwszym etapem jest stworzenie grafiki i kiedy następuje wstrzymanie projektu, to większość mojego wysiłku leci do szuflady.

Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju NDA, czyli umowy o zachowaniu poufności. Bardzo często zobowiązuję się do nieujawniania szczegółów projektu przed jego publikacją.

NDA w połączeniu ze wstrzymaniem projektu zostawiają mnie w poczuciu, że przez jakiś okres czasu praktycznie nic nie robiłam – no bo ani nie ma projektu, ani nie mogę opowiedzieć nic o swoim etapie pracy.

Projekt gry o kosmicznych listonoszach ma zadanie trochę odczarować tą sytuację. Skoro gra od 2015 roku nie może doczekać się wyższego priorytetu realizacji, a w jej przypadku nie obowiązuje mnie NDA, to postanowiłam sama, we własnym zakresie zrobić coś, co sprawi, że inni będą mogli w nią zagrać.

Tak wpadłam na pomysł zrobienia z niej gry planszowej! Trudno było „przeprosić się” z tym projektem i sama miałam obsuwę w jego dokończeniu (pierwotnie planowałam wypuścić ją w lipcu). Tym bardziej cieszę się, że w końcu jest!

Gra została już przetestowana przez moją pociechę i skradła jej serce. Mam nadzieję, że i Wam przypadnie do gustu 😉

KOSMICZNI LISTONOSZE

Tak jak w grze mobilnej, nad którą pracowaliśmy w Enclave Games w 2015 roku, tak i w grze planszowej chodzi o to, że statek kosmicznych listonoszy ulega awarii, w efekcie której wszystkie przewożone przez nich listy zostają rozsypane w przestrzeni kosmicznej. Zadaniem graczy jest zebranie jak największej ilości kopert i dostarczenie ich na metę, czyli do statku kosmicznego.

ELEMENTY GRY

W skład gry wchodzą plansza do gry, plansza z 98 kopertami, pudełko do samodzielnego złożenia oraz elementy dodatkowe – zasady gry, żetony w 4 kolorach i kostka do samodzielnego złożenia.

PLANSZA DO GRY została umieszczona na kartce A4, ale żeby zmieściła się do pudełka (złożona na 4) należy ją dociąć wzdłuż zadrukowanych krawędzi.

KOPERTY również zostały umieszczone na kartce A4. Można wydrukować je dwustronnie, dzięki temu podczas gry nie trzeba będzie przekręcać ich frontem ku górze. Wszystkie koperty należy wyciąć – to sporo pracy, ale jest tego warta 😉

PUDEŁKO zostało dopasowane tak, aby zmieściło się na kartce A4. Osobno drukujemy wieczko, osobno spód. Spód nie ma grafiki ze względów ekonomicznych. Pudełko skleiłam klejem szkolnym.

Tak samo postąpiłam z KOSTKĄ DO GRY, którą znajdziecie na szablonie z pozostałymi elementami, takimi jak INSTRUKCJA z zasadami i okrągłe ŻETONY. Wszystkie te elementy ponownie umieściłam na osobnej kartce A4.

Wszystkie 5 kartek A4 (w tym jedną dwustronnie) wydrukowałam na grubszym papierze – takim jak w bloku technicznym. Ja kupuję taki w ryzach. Kartki mają gramaturę 200g/m2. Dla porównania zwykłe kartki xero mają zwykle 80 albo 100g/m2.

ZASADY GRY

  1. Rozsyp koperty na planszy, tak aby znajdowały się one na kolejnych polach-planetoidach. Ilość kopert na planetoidach powinna być losowa.
  2. Zaczyna najmłodszy gracz. Rzuca kostką i przesuwa swój żeton o taką liczbę pól, jaka wypadła na kostce.
    Jeśli na polu, które wylosował znajdują się jakieś koperty, to zabiera je do swojej puli.
  3. Kolejni gracze powtarzają ruch z punktu nr 2.
  4. Kiedy runda rzutów zakończy się powtarzamy ją do momentu aż pierwszy gracz przekroczy linię mety, albo znajdzie się na polu z napisem META.
  5. Zebrane przez graczy koperty to zdobyte przez nich punkty – 1 koperta to 1 punkt.
  6. Gracz, który przekroczył linię mety jako pierwszy otrzymuje bonusowe 10 punktów.
  7. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów.

LICENCJA

Pliki gry KOSMICZNI LISTONOSZE oddaję do pobrania za darmo, ale TYLKO do użytku prywatnego! Nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie (zarobkowe) zarówno samych plików, jak i wydruków z nich powstałych. Ani pliki, ani treści w nich zawarte nie mogą również służyć do stworzenia materiałów komercyjnych.

Jednocześnie zezwalam na nieodpłatne wykorzystanie gry KOSMICZNI LISTONOSZE do celów edukacyjnych, np. podczas zajęć w Przedszkolu czy Szkole, ale proszę o wiadomość z informacją na adres kontakt@mamadesigner.pl (informacji tej używam do celów statystycznych).

Pliki udostępniam za darmo, jednak osoby, które mają ochotę wesprzeć mnie finansowo, mogą postawić mi wirtualną kawę na buycoffee.to/mamadesignerpl/ (nie trzeba logować się w serwisie).

Zainteresowanych zakupem licencji komercyjnej proszę o kontakt pod adresem kontakt@mamadesigner.pl.

LINK DO POBRANIA GRY KOSMICZNI LISTONOSZE

Poniżej zostawiam linki do wszystkich plików – to Wy decydujecie, których potrzebujecie 😉

Dajcie koniecznie znać, jak Wasze wrażenia z rozgrywki 😉

A jeśli szukacie innych gier do samodzielnego wydruku, to znajdziecie ich u nas całkiem sporo – zajrzyjcie koniecznie do naszego działu z GRAMI ANALOGOWYMI!

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *