Robimy naszą pierwszą grę – cz. 5, czyli grafiki ciąg dalszy – korzystanie z bazy grafik Scratch’a

Witam się z Wami w kolejnym wpisie serii robimy naszą pierwszą grę mobilną. Miałyśmy z córką niezaplanowaną dłuższą przerwę w naszym projekcie, więc spieszę z przypomnieniem co i jak! Od jakiegoś czasu pracujemy z córką nad naszą pierwszą w życiu wspólną grą mobilną. To nie przypadek, że zajęłyśmy się właśnie takim projektem, ponieważ z zawodu jestem projektantką gier. Kiedy moja córka któregoś razu zapragnęła zrobić własną grę, pośpieszyłam z pomocą.

Aby pracowało nam się miło i przyjemnie, w pierwszym kroku rozpisałyśmy plan działania. Możecie zapoznać się z nim w pierwszym wpisie naszej serii, a tu w skrócie napiszę, że mamy już za sobą trzy pierwsze fazy projektu, czyli burzę mózgów, naukę programowania i wstęp do grafiki.

Z uwagi na mój zawód nie mogłam odmówić sobie pogłębienia tematu grafiki i postanowiłam rozbić go na kilka najbliższych wpisów w tej serii. Chcę w nich dokładnie opisać każdy z omawianych w części trzeciej sposobów na stworzenie grafiki do gry w Scratch’u.

Jakie są łatwe sposoby na stworzenie grafiki do gry?

  1. Skorzystanie z bazy grafik Scratch’a.
  2. Skorzystanie z gotowców z Internetu.
  3. Stworzenie własnej grafiki cyfrowej przy pomocy programu do tworzenia grafiki cyfrowej.
  4. Zamiana grafiki analogowej na cyfrową.
  5. Skorzystanie z narzędzi do rysowania w Scratch’u.

Dziś omówię punkt pierwszy, czyli bazę grafik Scratch’a. Jeśli nie znacie tej aplikacji do programowania polecam szczególnie Waszej uwadze wpis Programowanie dla Dzieci – recenzja książki „Młodzi giganci programowania. Scratch”.

Samego Scratch’a w wersji pod przeglądarkę znajdziecie pod adresem https://scratch.mit.edu.

Jak pracować z bazą grafik Scratch’a?

Aby skorzystać z bazy grafik w Scratchu, wykonaj następujące kroki:

  • Otwórz projekt w Scratchu i przejdź do zakładki „Kostiumy”.
  • Kliknij przycisk „Wybierz kostium” i wybierz gotową grafikę z dostępnych kategorii: Zwierzęta, Ludzie, Fikcja, Taniec, Muzyka, Sport, Jedzenie, Moda, Litery.
  • Kliknij na wybraną przez siebie grafikę, aby dodać ją do swojego projektu.
  • Po dodaniu jej do projektu możesz zmienić jej rozmiar, obrócić lub przenieść w inne miejsce.
  • Oprócz „Kostiumów” dla tzw. Duszków (czyli obiektów, które będą występować w naszej grze/animacji – Scratch stosuje charakterystyczną nazwę „Duszki”) w podobny sposób możesz także zmieniać grafikę tła.

Poniżej możecie zobaczyć wszystkie powyższe kroki na screenach ze Scratch’a. Dorzucam też garść szczegółów ⬇️

Aby do projektu dodać grafikę z bazy grafik Scratch’a, wchodzimy w zakładkę „Kostiumy”.
W tej zakładce będziemy widzieć aktualnie używane „Kostiumy”. Domyślnym „Kostiumem” jest pomarańczowy kotek – brand hero Scratch’a. Na dole znajdziemy dwa identycznie wyglądające przyciski z ikonką kotka z małym plusikiem – oba działają podobnie – ten po lewej dodaje kostiumy do projektu, a ten po prawej dodaje duszki do sceny.
Po kliknięciu w przycisk „Dodaj kostium” zobaczymy bazę grafik Scratch’a.
W bazie grafik możemy poruszać się po kategoriach – aktualnie dostępne kategorie to: Zwierzęta, Ludzie, Fikcja, Taniec, Muzyka, Sport, Jedzenie, Moda, Litery.
Możemy też skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wpisać nazwę kostiumu/duszka, którego chcemy wybrać – o ile funkcje Scratch’a są dostępne po polsku, to nazwy grafik funkcjonują w języku angielskim.
Zabawną opcją w menu przycisku „Wybierz kostium” jest tzw. „Niespodzianka” – po kliknięciu tego przycisku z ikonką gwiazdki naszym oczom ukaże się losowo wybrana grafika z bazy – ja dostałam arbuza 😉
Wracając jednak do bazy grafik – na potrzeby dzisiejszego samouczka wybrałam grafikę dinozaura. W miejscach, które zaznaczyłam na powyższej grafice możecie, klikając na małą ikonkę kosza, usunąć wybraną grafikę.
W panelu właściwości grafiki możemy ustawić kilka rzeczy – są to nazwa duszka, położenie na osi x i y, widoczność, rozmiar i kierunek.
Nazwę ustawiamy tu ⬆️
Rozmiar tu ⬆️
A tu możemy ustawić kąt pochylenia, czyli kierunek ⬆️
Dodając duszka przyciskiem „Dodaj duszka” możemy stworzyć nowe zabawne grafiki, np. motyla dosiadającego dinozaura 😀
A tu znajdziecie przycisk „Wybierz tło”
Baza grafik z tłem wygląda bardzo podobnie do bazy duszków. Aktualnie dostępne są w niej kategorie: Fikcja, Muzyka, Sport, Na zewnątrz, W pomieszczeniu, Kosmos, Pod wodą, Wzory
W tym miejscu mamy dostępne dwa przyciski – jeśli wybrana przez nas grafika jest zbudowana z wektorów, wówczas będziemy mogli przekształcić ją na bitmapę – zrobi się wtedy bardziej pikselowa i będziemy mogli po niej malować pikselowym pędzelkiem. Jeśli natomiast grafika jest już bitmapą, będziemy mogli zamienić ją na wektory i edytować tzw. punkty kotwiczące. I w jednym i w drugim przypadku możemy edytować wybrane grafiki, zmieniać ich kolory, kształty, itp. ale tym już zajmiemy się w kolejnych odcinkach 🙂

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *