Moja „betonowa zapora”, czyli jak znajduję gry mobilne odpowiednie dla mojego Dziecka

No właśnie jak? Prosta odpowiedź brzmi – stosuję moją „betonową zaporę”, czyli zanim zaproponuję daną grę mojemu Dziecku, stawiam przed nią 7 wymagań. Jeśli je spełnia – przechodzi dalej. Jeśli nie – na razie się żegnamy…

Bardziej szczegółowa odpowiedź nie będzie już taka jednoznaczna. Owszem – mam listę 7 podstawowych wymagań, które powinna spełniać gra dla mojego Dziecka, ale inaczej wybierałam gry, kiedy córka miała 4 latka, a inaczej teraz, kiedy jest trochę starsza.

Co innego jest priorytetem kiedy wybieram gry, które chcę przekazać córce do samodzielnego użytku, a co innego w tych, w które zamierzam grać razem z nią.

Również inaczej wybieram gry rozrywkowe, a odmiennie edukacyjne.

Ale opowiem Wam dokładnie o moim procesie wyboru gry dla Dziecka, tak żeby osoby, które kompletnie nie odnajdują się w świecie gier dla Dzieci mogły wziąć z tego coś dla siebie.

Gdzie szukać gier dla Dzieci?

Jakiś czas temu na swoim koncie na Instagramie przedstawiłam w formie InstaStory krótką listę miejsc, w których szukam gier dla swojego Dziecka.

Grafika wyglądała tak:

Dziś lista wygląda tak:

 1. Platformy z grami mobilnymi, np. Google Play, App Store, Poki Kids
 2. Linki odsyłające towarzyszące innym materiałom dla Dzieci, np. Applaydu od Kinder
 3. Strony edukacyjne, np. Abcya
 4. Strony twórców gier, np. Dinosaur Polo Club, Avokiddo
 5. Gry, które robię wraz z mężem, np. Forest Cuties, Flood Escape

Wy możecie szukać gier dla Waszych Dzieci również tutaj, w naszej bazie gier dla Dzieci, do której sukcesywnie dorzucam wypróbowane przez nas gry i aplikacje.

Jaka powinna być gra, kierowana do Dzieci?

Na świecie funkcjonują różne organizacje, zajmujące się precyzowaniem odpowiedzi na to pytanie, np. NICAM, VSC Rating Board, IARC. Co więcej, sprawdzają one gry pod kątem wyznaczonych przez siebie norm i klasyfikują je zgodnie z przyjętym systemem oznaczeń. Szeroko o oznaczeniach PEGI (ustalonych przez Europejską Federację Interaktywnego Programowania), które są systemem przyjętym w Europie pisałam we wpisie Czym jest oznaczenie PEGI dla gier.

Teoretycznie moglibyśmy całkowicie ufać oznaczeniom typu PEGI, ponieważ organizacje zajmujące się klasyfikowaniem gier zatrudniają specjalistów i podchodzą do sprawy rzetelnie. Sprawa komplikuje się w przypadku gier mobilnych, które pojawiają się na rynku w ilościach nieprzebranych, w dodatku z prędkością światła, a ich weryfikacja leży po stronie wydawców. W tym wypadku często zawierzamy deklaracji twórców takich gier i ich interpretacji ogólnie przyjętych klasyfikacji.

Dlatego teoretycznie gra dla Dzieci od lat 3 w górę (a w niektórych krajach od lat 4 w górę)

„(…) nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy (w komicznym lub dziecięcym kontekście). Nie powinny w niej występować wulgaryzmy.

Za klasyfikacją PEGI (źródło: https://pegi.info/pl/node/59, dostęp 2022-02-18).

Zasady korzystania z gier

Powyższy akapit miał za zadanie uzmysłowić Wam, że jeśli chodzi o gry mobilne dla Dzieci, to przepisy i zasady co do ich wyglądu są jasno określone, jednak ich egzekwowanie może odbiegać od ideału. W praktyce duże znaczenie ma, w jaki sposób dany wydawca gry (bez względu na to, czy jest to znany sklep z aplikacjami, czy po prostu strona twórcy danej gry) weryfikuje spełnienie tych zasad.

Dlatego gorąco zachęcam do samodzielnego sprawdzania gier przed zaproponowaniem ich Dzieciom i ustalania własnych zasad.

Czy pozwalamy grać Dzieciom w tytuły z komicznie przedstawioną przemocą? Czy pozwolimy sześciolatkowi zagrać w grę 7+? Czy Dziecko może grać w gry samo? Czy i jak ustalamy czas na granie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania powinny być indywidualne i ustalone przez Rodziców, z uwzględnieniem zdania Dzieci.

Moja „betonowa zapora” – czyli kryteria, którymi kieruję się przy wyborze gier dla mojego Dziecka

Pierwszy raz o mojej betonowej zaporze/ścianie pisałam w tym wpisie. Miała ona wtedy 6 punktów, których trzymałam się bardzo mocno. Następnie przytaczałam swoje zasady przy okazji każdego kolejnego wpisu z cyklu Gry, w które gramy. Na przestrzeni tych ponad 2 lata Dziecko mi urosło, więc i kryteria wyboru gier trochę się zmieniły. Aktualnie moje kryteria wyboru gry dla Dziecka wyglądają tak:

 1. Gra posiada ocenę treści PEGI 3 lub podobną (gra dla wszystkich, gra familijna, gra 4+) – o wszystkich kryteriach możecie poczytać we wspomnianym już wpisie Czym jest oznaczenie PEGI dla gier. Dodatkowo sama sprawdzam, czy w grze nie pojawia się przemoc, albo forma w jakiej występuje odpowiada moim zasadom rodzicielskim. Uprzednie sprawdzenie zawartości gry umożliwia mi również przygotowanie się do ewentualnych pytań ze strony Dziecka.
 2. Gra ma stonowane animacje, bez nadmiernych rozbłysków, szybkich ruchów typu wirowanie, migających kolorów, itp. Tę zasadę przestrzegałam restrykcyjnie, kiedy moje Dziecko było młodsze i cierpiało na różnego rodzaju nadwrażliwości. Pilnowałam wtedy, aby gra nie przekazywała zbyt dużej ilości bodźców. Dziś pozwalam na więcej, jednak nadal poziom natężenia animacji determinuje moje wybory.
 3. Gra wygląda estetycznie. Ma sensowną, niewzbudzającą wątpliwości grafikę. Jest to moje bardzo subiektywne kryterium, ponieważ jako zawodowa projektantka grafiki mam wyrobiony gust i zależy mi, żeby moje Dziecko było otoczone dopracowanymi grafikami. Czasem brzydota jest uzasadniona i to nie jest tak, że pozbawiam własne Dziecko elementów nieestetycznych, bo one są w otaczającym nas świecie i są potrzebne. W tym punkcie mam bardziej na myśli brzydotę, która wynika z niedopracowania, fuszerki, czy niezrozumienia tematu.
 4. W grze jest obecna możliwie najprostsza, intuicyjna nawigacja, tak aby Dziecko mogło poruszać się po niej samodzielnie. Uważam, że samodzielna obsługa w tym wypadku wspiera naukę poczucia sprawczości, bo każda akcja równa się reakcji.
 5. Gra mogłaby być w jakiś sposób pożyteczna dla mojego Dziecka, choć muszę przyznać, że sam wymiar rozrywkowy też uznaję za coś pożytecznego. Czyli u nas akurat, gra wcale nie musi mieć wymiaru stricte edukacyjnego. Może też np. ćwiczyć zręczność paluszków, koordynację ręka-oko, wspomniane w punkcie 4 poczucie sprawczości, czy pomagać w budowaniu relacji, kiedy gramy razem.
 6. Gra powinna być dla mnie dostępna. Kiedyś punkt ten oznaczał dla mnie, że gra (mobilna) powinna być możliwa do zainstalowania na systemie operacyjnym Android. Dziś zwracam na to mniejszą uwagę, ponieważ mam możliwość korzystania z gier zarówno pod Androidem, jak i pod iOS. Czasem zdarzy się nawet, że to będzie aplikacja „webowa”, czyli dostępna na każdym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką internetową i dostępem do Internetu. Aktualnie większe znaczenie ma dla mnie, czy gra się nie zacina, czy nie muszę jej wielokrotnie aktualizować, czy działa w trybie offline, itp.
 7. W grze powinno być jak najmniej reklam, a najlepiej jeśli w ogóle by ich nie było. Nie rezygnuję całkowicie z gier zawierających reklamy, ale dodatkowe plusy zbierają u mnie te, które ich nie mają i takich gier poszukuję z dużym zaangażowaniem. W tym artykule (w ostatnim akapicie) poruszałam kwestię problemu reklam w grach dla Dzieci. Z jednej strony, jako twórczyni gier, doskonale rozumiem potrzebę ich stosowania, a z drugiej, jako rodzic, bardzo uważam, jakie reklamy konsumuje moje Dziecko.

Oto mój aktualny filtr dla gier dedykowanych Dzieciom. Wasze kryteria mogą być zupełnie inne. Zachęcam jednak, żeby w ogóle jakieś mieć i samodzielnie weryfikować z nimi gry. Niekoniecznie po to, żeby zabraniać grania, ale właśnie po to aby od czasu do czasu zaproponować jakiś interesujący tytuł. My będziemy mieć pewność, że gra jest odpowiednia dla naszego Dziecka, a Dziecko uzna, że jesteśmy spoko Rodzicami 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *