Gry i aplikacje mobilne dla Dzieciaków #3

Na blogu znajdziecie już dwa wpisy polecające gry, w które gramy (lub graliśmy na jakimś wcześniejszym etapie) i które szczerze polecamy, bo granie w nie sprawiło nam ogromną frajdę.

Już niejednokrotnie wspominałam, że mam ogromną ochotę z tych naszych skromnych polecajek growych stworzyć regularny cykl. Tak, żebyście mogli zaglądać tu co jakiś czas i zawsze znaleźć porcję sprawdzonych nowości (albo „starości”), w które będziecie mogli zagrać ze swoimi Dziećmi. Taka baza gier dla Dzieci. Najlepiej podzielona na kategorie wiekowe! Zróbmy to! Oczywiście wsad do owej bazy będzie pojawiał się z czasem, ale początek już mamy. Zajrzyjcie do naszej pierwszej i drugiej polecajki, w których linkuję Wam po 5 gier i apek dla Dzieciaków.

A dziś dostaniecie kolejną piątkę. Jeszcze tylko krótkie przypomnienie moich prywatnych kryteriów wyboru gier i aplikacji dla mojej córki, zwanych „betonową ścianą” i jedziemy z tym koksem.

Do mojego zestawienia gier i aplikacji mobilnych dla Dzieciaków trafiły gry, które:

 1. Mają ocenę treści PEGI 3 (lub podobne) z sugestią od 3 lat w górę, dodatkowo sama sprawdziłam czy aby na pewno w grze nie ma przemocy, albo jej dopuszczona forma nie przekracza moich prywatnych norm. W tym miejscu zachęcę Was do zapoznania się z moim artykułem o oznaczeniach PEGI.
 2. Mają stonowane animacje, bez nadmiernych rozbłysków, szybkich ruchów, migających kolorów, itp. (jako rodzic dziecka z nadwrażliwością zwracam uwagę na to, aby gra nie przekazywała zbyt dużej ilości bodźców).
 3. Mają estetyczną i sensowną grafikę (jako grafik nie mogę znieść widoku gier niedopracowanych wizualnie i przaśnych zestawień kolorystycznych – uważam, że grafika dla dzieci również powinna być estetyczna, a nie jak najbardziej kolorowa – patrz punk 2. i nadmiar bodźców).
 4. Mają możliwie najprostsze menu nawigacyjne, tak aby Dziecko mogło poruszać się po aplikacji samodzielnie (pod okiem rodzica, ale samodzielnie – to dla mnie ważne – dziecko uczy się w ten sposób sprawczości akcja=reakcja).
 5. Są w jakiś sposób pożyteczne dla mojego Dziecka – wprowadzają aspekt edukacyjny, ćwiczą motorykę małą, pomagają nam tworzyć relację (dzielenie się zadaniami w grze – np. córka rozbija żółte baloniki, a mama czerwone).
 6. Kiedyś zwracałam uwagę, aby były dostępne na Androida, ale aktualnie mam więcej niż jedno urządzenie do grania i mam możliwość korzystania zarówno z Androida, jak i iOS, więc przy każdej naszej propozycji będę zostawiała info, na jaki system operacyjny jest dedykowana dana apka. Czasem zdarzy się nawet, że to będzie aplikacja „webowa”, czyli dostępna na każdym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką internetową i dostępem do Internetu.
 7. Zwracam także uwagę na obecność reklam w wybieranych przeze mnie grach. Nie rezygnuję całkowicie z gier zawierających reklamy, ale dodatkowe plusy zbierają u mnie te, które ich nie mają.

Przejdźmy zatem do konkretów…

Ostatnio z córką gramy/klikamy w:

 1. Forest Cuties od Enclave Games
  Czyli grę typu memory stworzoną specjalnie dla mojej córki przeze mnie i mojego męża. Jakże się cieszę, że Młoda polubiła granie w nasze leśne słodziaki. Może i Waszym Dzieciom przypadną one do gustu. Ćwiczy pamięć.

Szczegóły techniczne (stan z dnia 7.10.2021)
Cena: Bezpłatna
Reklamy: Brak
Język: angielski
System operacyjny: Gra webowa – uruchamia się w przeglądarce internetowej.

Zagraj w grę Forest Cuties

 1. PACKABUNCHAS od Mattia Fortunati
  To jedna z wielu gier zgłoszonych na konkurs, który współorganizuję z moim mężem. Twórcy z całego świata tworzą niezwykle lekkie gry na zadany temat. Konkurs zakończony, zwycięzcy ogłoszeni, a wśród nich znalazła się gra, w którą z miłą chęcią gramy z moją córką. Packabunchas to urocza gierka inspirowana klasycznym Tetrisem i bardzo przypominająca nam planszową grę Ubongo. Ćwiczy logiczne myślenie.

Szczegóły techniczne (stan z dnia 7.10.2021)
Cena: Bezpłatna
Reklamy: Brak
Język: angielski
System operacyjny: Gra webowa – uruchamia się w przeglądarce internetowej.

Zagraj w grę PACKABUNCHAS

 1. Ever Merge od Big Fish
  Zabawna, śliczna, rozbudowana i niezwykle uzależniająca gra typu merge (czyli scalanie kilku elementów w jeden) – coś dla osób lubiących kolekcjonowanie. Fabuła opowiada o krainie, którą pokryła dziwna mgła, a naszym zadaniem jest pomoc w jej przepędzeniu poprzez scalanie elementów i odblokowywanie kolejnych obszarów mapy. Na swojej drodze spotykamy charakterystyczne postaci z popularnych bajek i baśni, ale w komicznym ujęciu. Śpiąca królewna np. nigdzie nie rusza się bez kubka kawy z popularnej sieciówki, a Roszpunka ciągle gada o swoich włosach. Ćwiczy motorykę małą – sprytne paluszki muszą przesunąć i upuścić dany element w odpowiednim miejscu.

Szczegóły techniczne (stan z dnia 7.10.2021)
Cena: Bezpłatna (zakupy w aplikacji)
Reklamy: Obecne, ale nieuciążliwe – można grać pomijając je
Język: angielski (fabuła)
System operacyjny: Android, Ever Merge

Zagraj w grę Ever Merge na Android

Zagraj w grę Ever Merge na iOS

 1. Mouse Timer od Litalico Inc.
  Tym razem nie gra, ale aplikacja, która jest tzw. „life changerem” (czyli zmieniaczem życia). Dowiedziałam się o niej u @kreatywne_macierzynstwo i po reakcjach mam, które wypowiadały się u Sylwii można założyć, że każdy rodzic powinien poznać tą apkę, dlatego też posyłam info o niej dalej w świat. Mouse Timer to zwykły-niezwykły odmierzacz czasu. Możemy ustawić jeden ze zdefiniowanych kawałków czasu np. 2 minuty, bo chcemy, żeby przez taki czas nasze Dziecko myło ząbki, albo się inhalowało. Uruchamiamy timer i na ekranie pojawia się myszka wsuwająca jabłuszka. Każde jabłuszko to 10 sekund, jest ich tyle ile potrzeba, żeby ustawiony przez nas czas dobiegł końca. Na końcu sznureczka jabłuszek znajduje się serek dla myszki, a Dziecku możemy powiedzieć – jak myszka zje serek, to kończymy inhalację/mycie ząbków/co tam jeszcze mamy do zrobienia. U nas ekscytacja z myszki była ogromna – sprawdźcie koniecznie. Pomaga w dyscyplinie.

Szczegóły techniczne (stan z dnia 7.10.2021)
Cena: Bezpłatna
Reklamy: Brak
Język: Brak
System operacyjny: Android, iOS

Pobierz Mouse Timer na Android

Pobierz Mouse Timer na iOS

 1. Sneaky Sasquatch od RAC7 Games
  Zabawna przygodówka, w której wcielamy się w beztroskiego Sasquatcha, czyli Wielką Stopę. W grze oprócz zadań wynikających z fabuły mamy do dyspozycji mnóstwo wyzwań i zabaw, w które możemy grać. Mojej córce najbardziej podoba się karmienie Sasquatcha – wywalamy z plecaka wszystkie podwędzone ludziom przekąski i przesuwamy je w okolice paszczy Wielkiej Stopy. Wielkolud wcina wydając przy tym zabawne odgłosy – śmiechu co nie miara. Minus jest taki, że to gra dedykowana platformie Apple Arcade, więc nie zobaczymy jej nigdzie poza App Store, chociaż widziałam dedykowane na Androida apki fanowskie z różnymi podpowiedziami i poradami jak przechodzić Sasquatcha. Wspólne granie pomaga budować relację z Dzieckiem.

Szczegóły techniczne (stan z dnia 7.10.2021)
Cena: Bezpłatna (w Apple Arcade)
Reklamy: Brak
Język: Angielski
System operacyjny: iOS

Zagraj w grę Sneaky Sasquatch na iOS

To tyle na dziś.

Do usłyszenia wkrótce!

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *